Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
4.5 Yaş Hakkında Her Şey
Beğen

1) Çocuğunuzun Fiziksel Gelişimi: Çocuğunuz bu dönemde çeşitli hareketler içeren bir çok aktiviteyi kendi başına yapabilir. Örneğin, merdivenleri yardımsız çıkabilir, etrafta koşuştururken eşyalara veya insanlara çarpmamaya özen gösterir ya da topla rahatça oynayabilir. Çocuğunuza rahatça koşup oynayabileceği güvenli bir alan yaratmanız, fiziksel gelişimine önemli bir katkı sağlar.

 

2) Çocuğunuzun Sosyal ve Duygusal Gelişimi: Artık çocuğunuz bu dönemde yakın arkadaşlıklar kurmaya başlamıştır. 4.5 yaşındaki çocuk, arkadaşlarının duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışır ve onlara değer verir. Arkadaşlarıyla, “evcilik” veya “doktorculuk” gibi taklit içeren oyunlar oynamaktan zevk alır. Arkadaşlarının hissettiklerini anlamanın yanında çocuk, kendi duygularının ve onların yaratacağı etkilerin farkındadır. Duygularını düzgün bir şekilde ifade ve kontrol etmeye çalışır. Diğer yandan, çocuğun duygularını ifade etme biçimi her zaman sözcüklerle olmaz. Ebeveyn olarak siz, çocuğunuzun hislerini anlamaya çalışmalı ve gönderdiği sinyallere yanıt vermelisiniz.

 

3) Çocuğunuzun Bilişsel Gelişimi: Çocuğunuz bu dönemde renkleri, sayıları, şekilleri tanır ve isimlendirir. 4.5 yaşındaki çocuk, en az 6 rengi tanıyabilir ve en az 30a kadar sayabilir. İki nesne arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları görebilir. Çocuğunuz bu dönemde kitaplardaki resimlere bakmaktan çok keyif alır. Çocuğunuzun istediği, beraber okuyabileceğiniz renkli ve resimli hikaye kitapları alın. Evde rahat bir ortamda yakın temas halinde çocuğunuzla beraber kitabın kapağından, içerisindeki resimlere kadar tüm detaylara dikkat çekerek ve üzerinde tartışarak kitabı okuyun. Bu tarz aktiviteler çocuğunuzun bilişsel gelişimi açısından faydalı olacaktır.

Yorumlar