Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Alfred Adler: En Küçük Kardeş ve Tek Çocuk
Beğen


Ünlü Avusturyalı psikiyatrist Alfred Adler, doğum sırasının kişilik üzerindeki etkilerini ortaya koymuştur. Adler’e göre en büyük kardeş genellikle en sorunlu kişilik motifine sahip olurken, ortanca kardeşler ise en şanslı olanlardır. Adler’e göre en küçük kardeşin hayatta karşılaştığı durum diğer kardeşlerden farklı olacaktır.

Kendinden sonra doğan yeni bir çocuğun ilgiyi üstüne çekmemiş olması, en küçük çocuğun hayal kırıklığı ve hüsran yaşamamasına sebep olmaktadır. Bu durum sonucunda kardeşlerinin içinde en şımartılmış olan ve her zaman ailenin bebeği olan küçük kardeş ben merkezci bir tutum içinde olabilir. Bu durum, çocuğun başarıya ulaşmak için ortanca kardeşler kadar çaba göstermemesi ve kendini geliştirmemesi sonucunu doğurabilir.

Başka kardeşi olmayan çocuklar için durum en küçük kardeş ile benzerlikler gösterse de, önemli bir noktada ayrılır. Tek çocuk, başka kardeşi olmadığından ebeveynlerin dikkatini üzerine çekmek ve kardeşlerini geçmek için yarışma ve mücadele etme gereksinimi duymaz. Bu çocuklar istediklerini elde etme becerileri kazanamadıklarından,  toplumsal yaşamlarında çeşitli sıkıntılar yaşayabilirler.

Doğum sırasının kişiliğe etkilerini ortaya koyan Adler’i değerlendirirken, kardeşler arası ilişkinin derinliğinin ve niteliğinin kişiliği belirlemede doğum sırasına kıyasla daha etkili olabileceğini göz önünde bulundurmakta fayda var.

Yorumlar