Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Bağırma
Beğen

Birçok ebeveyn çocuğunun uyumlu ve başarılı bir birey olmasını istemektedir. Bu başarı ve uyuma giden yolun ise çocuklarına disiplin vermekten geçtiğine inanırlar. Çocuğun hem o an için kurallara uyması, hem de gelecekte daha az sorunla karşılaşması bu verilen disiplinin asıl hedefi olmaktadır. Anne babaların çocuklarına disiplin verirken kullandıkları yöntemlerden biri de bağırmaktır.

Kurallara uymayan, istekleri yerine getirmeyen ya da kendi istediği davranışları sergileyip istemediğini sergilemeyen çocuklara disiplin uygulamak amacı ile bağıran ebeveynler, çocuklarının bu davranış sonucunda istedikleri gibi olacağı düşüncesine sahiptirler. Diğer disiplin yöntemleri önemli bir zaman ve bilişsel çaba gerektirirken, bağırma üzerine düşünülmeden ve kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Bu sebeple ebeveynler bağırmayı sık sık bir disiplin yöntemi olarak kullanabilmektedir.

Bir disiplin yöntemi olarak değerlendirildiğinde bağırma önemli eksiklikler barındırmaktadır. Bu eksikliklerden ilki, bağırmanın çocuğa hangi davranışının yanlış olduğunu gösterirken, hangi davranışı sergilemesi gerektiği konusunda yardımcı olmamaktadır. Bu sebeple çocuk yeni davranışlar öğrenme konusunda eksiklikler yaşayacaktır. Buna ek olarak bağırılan çocuğun kaygısı yükselmekte ve özgüveni zedelenmektedir. Bağırma aynı zamanda ebeveynler ile çocuk arasındaki ilişkinin bozulmasına da sebep olabilmektedir.

Çocuk disiplininde sık kullanılan yöntemlerden biri olan bağırmanın yararları çoğu zaman zararlarından az olmaktadır. Bu sebeple ebeveynlerin çocuklarına bağırırken tekrar düşünmelerinde fayda var.

 

Referans:

Discipline / James Windell

Yorumlar