Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Beyin Tümörü
Beğen

 

Beyin tümörü neden oluşur?  Çocuklarda beyin tümörünün belirtileri nelerdir? Her beyin tümörü kanser midir?

 

Beyin tümörleri çocuklarda lösemiden sonra en sık görülen kanser türüdür. Lösemi için söylediğimiz birçok şey beyin tümörleri için de geçerlidir. Lösemi DNA’nın yanlışlıkla akyuvarlara çoğalma talimatı vermesinden kaynaklanır. Lösemi nasıl akyuvarlardaki DNA hatasından kaynaklanıyorsa, beyin tümörleri de beyin hücrelerindeki DNA hatalarından kaynaklanmaktadır. Kafası karışan bir hücre çoğalmaya başlar ve sonunda milyonlarca hücre oluşarak bir tümör meydana gelir.  

 

Beyin tümörlerinin çok çeşitli türleri vardır ve beynin çok çeşitli bölgelerinde oluşabilirler. Beyin tümörünün belirtileri tümörün beyindeki konumuna bağlıdır. Bazen tümörler beynin bedeni kontrol etmesine engel olurlar.  Bu da güçsüzlüğe neden olabilir. Ebeveyn, daha önce kendi başına yürüyebilen çocuğunun artık tek başına yürüyemediğini fark edebilir ya da daha önce her iki elini de kullanabilen bir çocuğun artık sadece birini kullanmayı tercih ettiğini görebilir. 

 

Bazen beyin tümörleri beyindeki normal sıvı akışını (beyin omurilik sıvısı) engelleyebilir. Eğer beyin omurilik sıvısının akışı engellenirse, beynin içindeki basınç artmaya başlayabilir. Bu da baş ağrısı, kusma, aşırı yorgunluk ya da mahmurluk gibi sonuçlar doğurabilir. Genellikle kusma ve baş ağrısı sabahları çok daha yoğundur. Açıklanamayan, ısrarcı kusma sorunu yaşayan her çocuk doktora götürülmelidir.

 

Beyinde görünüş olarak tümöre benzeyen bazı çoğalma ve anormallikler olabilir, bunlar belirtilere sebep olabilirler ancak kanser değillerdir. Diğer bazı tümörlerin de kanseri andıran özellikleri vardır ancak bunlar çok yavaş bir şekilde büyürler.  

 

Yorumlar