Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Bilişsel Gelişim: 2 Yaş
Beğen


2 yaşına gelmiş çocuk, gelişen fiziksel özellikleriyle ve duyu organlarıyla çevresini keşfetmek ister. Bu dönem, çocuğun “neden?”, “nasıl?”, “ne?” sorularını sıkça sormaya başladığı dönemdir. Öğrenmek ve keşfetmek için çabalar. Kendine seçtiği problemi çözmeye çalışır; çözmekle kalmaz, o çözümü sürekli deneyerek çözümde ustalaşmaya çalışır.

 

Ben Varım!

Bu dönemde çocuk varlığının ve kişiliğinin farkına varır ve bu durumu çevresindekilere kabul ettirmeye çalışır. Bunu, kendi seçimlerini kendi başına yapmak isteyerek gösterecektir. Örneğin, soğuk bir havada yazlık ceketini giymek isteyecek ya da yemekten önce dondurma yemek isteyecektir. Aslında amacı, kendi tercihlerinin olduğunu ebeveynlerine gösterme isteğidir. Bu, varlığını kanıtlama ihtiyacı, çoğu zaman “2 yaş sendromu” olarak ortaya çıkar. Ebeveynler bu dönemde sabırlı olmalı ve çocuğun ihtiyaçlarına yönelik hareket etmelidir.

 

Ben Yaparım!

İki yaşındaki çocuklar, bazen belli bir probleme takılıp kalabilir ve çözümü için saatler harcayabilir. Çözüm konusunda dil ve fiziksel yaklaşımları daha sistematik olmasına rağmen, bazen saatlerce tek bir çözüme takılıp kalabilirler. Örneğin, legoları düzgün bir şekilde birbirine takarken, birbirine uymayan iki parçanın girmesi için uzun süre çabalarlar. Diğer yandan, oyun oynarken ebeveynlerinden bazen yardım isterler, yardım geldiğinde ise kendilerinin yapabileceği konusunda ısrarcı olurlar.

 

“Sen Şimdi Ne Yapıyorsun?”

“Bize gelecek misin?, “Bana da verecek misin?”, “Neden öyle yaptın?”, “O ne?”, “Bu ne?”, “Bu neden böyle?” ve 2 yaş çocuğunun sorabileceği başka yüzlerce soru daha… Bu dönemde çocuk, algılama ve anlama ihtiyacı içindedir. Bu sebeple annesine ve babasına yönelteceği bir çok soru olacaktır. Ebeveynler bu durumda sabırlı davranmalı ve her soruyu açıklayıcı ve basit  bir şekilde yanıtlamalıdırlar.

 

Hayal Dünyam

Bu dönem, çocuğun hayal dünyasının oluşmaya başladığı dönemdir. Çocuk, evdeki eşya ve aletleri, hayal gücü doğrultusunda, normal kullanımından farklı bir şekilde kullanabilir. Örneğin, masa örtüsünü çadır olarak veya kalemi kılıç olarak hayal edebilir.

Yorumlar