Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Bilişsel Gelişim: 5 Yaş
Beğen

 

5 yaş genellikle çocukların anaokuluna başladığı dönem olması nedeniyle,  bu dönem çocuk için; yeni bir dünya, yeni insanlar ve yeni bilgiler demektir. Bu yenilikler, çocuğun bilişsel gelişimine birçok fayda sağlamaktadır.

 

5 Yaş ve Dil Gelişimi

Bu yaştaki çocukların, kelime dağarcığı 1500 kelimeden fazladır. Çocuk bu dönemde “ama”, “ve”, “veya”, “fakat” gibi bağlaçlar içeren cümleleri rahatlıkla kurabilir, karmaşık duyguları rahatlıkla ifade edebilir ya da sıfatları doğru bir şekilde kullanabilir. Kısacası çocuk, ana diline hakim olmaya başlamıştır.

 

Bu dönemde çocuk ,güçlü cümle yapıları oluşturmaya başlasa da, bazı karmaşık durumları veya fikirleri açıklamakta zorluk çekebilir. Bu tarz durumlarda, ebeveynler daha açıklayıcı olmalı ve karmaşık durumları basit cümlelerle açıklamaya çalışmalıdır.

 

Okul çağının başlamasıyla beraber ebeveynlerin sıkıntı çektikleri en önemli problemlerden biri, çocuklarının istenmeyen kelimeleri (argo, küfür vb.) okulda öğrenerek kullanmaya başlamasıdır. Eğer çocuk bu tarz kelimeler kullanmaya başladıysa, ebeveyn çocuğa neden bu kelimeleri kullanmaması gerektiğini açıklamalı ve yerine alternatifler önermelidir.

 

5 Yaş ve Anlama Becerisi

5 yaşındaki bir çocuk, zaman ifadesi içeren, eşanlamlı veya yananlamlı kelimeleri anlamaya başlayacaktır. Yani ebeveyn “önce”, “sonra”, “gelecek hafta” gibi kelimeler içeren cümleler kurduğunda, çocuk söylenen zamanın ne zaman olduğunu tam olarak anlayabilecektir. Yani ebeveynler, 5 yaş öncesinde  “Yatacağız kalkacağız, yatacağız kalkacağız, sonra gideceğiz.” gibi açıklamalar kullanırken, artık “2 gün sonra gideceğiz.” açıklamasını yaptığında, çocuk bunu anlayabilir.

 

Bu dönemde çocuk, kelimelerin eş ve yan anlamlarını temel anlamlarından ayırmaya başlar. Örneğin;  “O, şişko patatestir.” cümlesini duyduğunda ifade ettiği kavramı yani gerçek patatesten uzak sadece bir benzetme olduğunu anlayacaktır.

 

5 Yaş ile İletişim

Çocuk bu dönemde, olay anlatma becerisine sahiptir. Bu dönemde çocuk, anlattığı olay ve hikayelerde çok fazla detay verebilir ya da detay verme konusunda yetersiz kalabilir. Yine de, 5 yaşındaki bir çocuk olayları aktarırken, karşısındakinin olayları anlaması için gerekli bilgileri verebilecek düzeydedir. Örneğin, “Biz Ayşe ile evcilik oynadık. Ben ona misafirliğe gittim. Ayşe benim anaokulundan arkadaşım.” gibi ek bilgi içeren cümleler kurabilir.

Yorumlar