Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Boşanmanın Çocuk Üzerindeki Olumsuz Sonuçları: 4 Temel Öneri
Beğen
Uzman

Boşanmış ailelerin çocuklarının bu duruma alışma süreçleri, genellikle boşanma sonrası 2 yıl civarını kapsamaktadır.

Laura Berk’in Child Development kitabında, boşanma öncesinde anne-baba arasındaki olası çatışmalara sürekli olarak maruz kalan çocukların, ergenlik dönemlerinde okulu bırakma, depresyon, antisosyal davranışlar sergileme ihtimallerinin daha yüksek olduğundan bahsedilmektedir.

Boşanmış aileye sahip çocuklardaki bu olumsuz durum telafi edilmediğinde, çocuklar yetişkin hayatlarında sosyal ve duygusal ilişkilerinde bazı problemlerle karşılaşabilmektedirler.

Peki, bu sonuçlardan kaçınmak için ne yapılmalı?

  1. Etkili anne-babalık: Ebeveynler boşanma sürecinde kendi sıkıntılarıyla çok fazla meşgul oldukları için, çocuklarının maruz kaldığı stresli ortamın onları ne kadar kötü etkilediğinin farkında olamayabilirler. Çocuğunuzu bu stresli ortamdan korumak için, gerekirse eşinizle çocuğunuz arasında kalkan görevi görmeli, her olumsuzluğu ona yansıtmamalısınız.
  2. Evden ayrılan ebeveynle görüşmelerini düzenli hale getirin: Siz eşinizle ayrılmış olsanız da, çocuğunuz için anne-baba olmaya devam edeceğinizi unutmayın. Bu süreçte eşinizle birçok çatışma yaşamış olabilirsiniz; ancak, öfkenizin çocuğunuzu eşinize göstermeye engel olmasına izin vermeyin. Çocuğunuzun, evden ayrılan ebeveyniyle düzenli olarak görüşmesi, hem hayal kırıklığını azaltacak, hem de beklentilerini ona göre düzenlemeyi öğretecektir. Ona karşı net olun, anne/babasıyla ne zaman görüşüp ne zaman görüşemeyeceğini ona anlayabileceği şekilde açıklayın. Bu, boşanmaya vereceği olası karşı gelme veya öfke tepkilerini azaltacaktır. Özellikle kız çocuklar için, boşanma sonrasında da iyi bir baba-kız ilişkisi, ileriki hayatında beklenenden erken cinsel aktivite ve mutsuz romantik ilişki yaşama riskini azaltabilmektedir.
  3. Eski eşinizle, çocuğunuz için bir araya gelmeye özen gösterin: Çocuğunuzun yılsonu müsameresi, doğum günleri, spor karşılaşmaları gibi onun için önemli aktivitelerinde, anne-babasını bir arada görebilmek onu çok mutlu edecektir. Bu gibi durumlar için, eski eşinizle işbirliği yapmaya özen gösterin. Artık karı-koca olmasanız da, hala ebeveyn olduğunuzu ve çocuğunuzun anne ve babasına eşit derecede ihtiyaç duyduğunu unutmayın.
  4. Çocuğunuza karşı tutarlı davranın: Çocuğunuzu eğitme konusunda eşinizle ortak bir tutum belirleyin. Boşanmış ailelerin çocuklarında, bir ebeveyninden istediği ve yerine getirilmeyen bir isteği diğer ebeveyninden isteme sıklıkla görülen bir durumdur. Bu konuda tutarlı olun, ortak bir disiplin şekli belirleyin ve bu doğrultuda davranın.  

Unutmayın ki çocuklar için sürekli kavgalı gürültülü çatışmalar yaşanan bir aile ortamı, boşanmış ama huzurla yaşanan bir aile ortamından çok daha kötü sonuçlar doğurabilmektedir.

Çocuk ilk etapta “mutlu” aile ortamını kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşayacak, anne-babasının ayrılmasının arkasında yatan sebepleri tam olarak anlayamayacak ve adaptasyon sorunu yaşayabilecektir. Boşanmanın ardından eski eşinizle işbirliği içinde çocuğunuzu yetiştirmeye devam etmeniz halinde, uzun vadede mutlu, sağlam karakterli ve hayatından memnun bir birey yetiştirmeniz mümkün olacaktır.

AnneForm Uzman Ekibi Çalıştığı Yer: AnneForm.com
Yorumlar