Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Çocuğum Tuvalet Eğitimine Hazır mı?
Beğen

Tuvalet eğitimi dönemi gelen çocuğun bu durumunu ebeveynlerine birçok davranışı ile göstermesi beklenebilir. Çocuğun davranışlarının doğru olarak yorumlanması, tuvalet eğitiminin başarısını olumlu yönden etkileyebileceği gibi, çocuğun tuvalet eğitimini zorluklarla başa çıkması gereken bir dönem yerine olumlu bir dönem olarak algılamasına yardımcı olacaktır. Peki tuvalet eğitimi dönemi gelen çocuğun beklenen davranış ve gelişimsel işaretleri nelerdir?

 

1. Çocuğunuz tuvaletini yaptığının farkına varabiliyor mu?  Bu durumun farkına varabiliyor olması tuvalet eğitimine başlamak için önemli kriterlerden biri olarak değerlendirilebilir.


2. Çocuğunuzun altı artık birkaç saat kuru kalıyor ise, çocuğunuzun kaslarının tuvaletini tutabilecek seviyeye geldiğini söylemek mümkün olabilir. Bu durum çocuğunuzun tuvalet eğitimi zamanının geldiğinin işaretlerinden biri olabilir.


3. Çocuğunuzun istek ve beklentilerinizin basit sebeplerini algılayabilmesi, tuvalet eğitimine hazır olabileceğinin bir göstergesi olarak yorumlanabilir.


4. Çocuğunuzun tuvaletini yapma saatleri belli bir düzene oturduğu durumlar, tuvalet eğitimi zamanının da habercisi olabilir.


5. Çocuğunuz tuvalet eğitimi için istekli davranışlar sergiliyor mu? Çocuğunuzun tuvalet eğitimi zamanının geldiğini, çocuğunuzun bu konuda hevesli olmasından anlayabilirsiniz.


6. Çocuğunuzun sizin isteklerinizi ve bazı komutlarınızı yerine getirebilme becerisini kazanmış olması tuvalet eğitimine de hazır olabileceği anlamına gelebilir.


7. Çocuğunuzun kıyafetlerini çıkarabilmek gibi fiziksel beceriler kazanmış olması tuvalet eğitimi için bir gösterge olabilir.


8. Ebeveynlerin tuvalet eğitimi alma yaşı, çocuğun tuvalet eğitimi yaşı ile paralel olabilir. Bu sürecin genetik yatkınlıkla da ilgisi olabileceğini göz önünde bulundurmakta fayda görebilirsiniz.

Yorumlar