Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Çocuğunuzla Cinsellik Hakkında Konuşmanın 10 Önemli Noktası
Beğen


Ebeveynler için çocuklarını cinsellik hakkında bilgilendirmek çoğu zaman zorlu bir süreçtir. Amerika'da yapılan, Adolescents would prefer parents as primary sexuality educators isimli araştırmada, ebeveynlerin yüzde 72’si çocukları ile cinsellikle ilgili açıklayıcı bir konuşma yaptığını düşünürken, aynı ebeveynlerin çocuklarının sadece yüzde 45’i bu konuşmanın gerçekleştiğini düşünmektedir.

Çocuğunuzun cinsellik konusundaki ilk eğitmeninin siz olduğunuzun farkına varın. Çocuğunuz, en doğru bilgiyi, gerçekçi ve nesnel bir şekilde sizden öğrenmeli. Bu sayede, çocuğunuzun kafa karışıklıklarını engellemiş ve onu koruma altına almış olacaksınız.

Peki bu durumda nasıl bir yol izlenmeli?  

ABD Cinsellik Bilgi ve Eğitim Danışmanlığı'nın (SIECUS), ebeveynlerin çocukları ile cinsellik konusunda nasıl konuşmaları gerektiği ile ilgili yayınladığı yönerge, bu konuda yol gösterici bir kaynak olarak değerlendirilebilir.

1. Öğrenmeye hevesli oldukları anı yakalayın: Yanlış bilgi verdiğini düşünseniz bile televizyon programlarını doğru bilgiyi vermek için kullanabilirsiniz. “Bence bu program yanlış bilgi veriyor, doğrusu…” şeklinde başlayan konuşmalar çocuğunuzun bu konuda bilgilenmesine yardımcı olabilir.

2. Rahatsız hissetmenizin normal olduğunu akılda tutun: Cinsellik hakkında konuşmak genellikle kolay değildir. Çocuğunuzla bu konuşmayı ona yardım etmek için gerçekleştirdiğinizi aklınızda tutmanızda fayda var.

3. Çocuğunuzun soru sormasını beklemeyin: Çocuğunuz hiçbir zaman soru sormayabilir. Neyi, ne zaman öğrenmesi gerektiğine karar verip bu konuşmaları siz başlatabilirsiniz.

4. Soru sorulmasına olumlu olun: Çocuğunuz cinsellikle ilgili bir soru sorduğunda, bu durumdan duyduğunuz memnuniyeti dile getirmeniz çocuğunuzun yeni sorular sormasını sağlayabilir.

5. Sorunun arkasındaki sorunun farkında olun: Çocuğunuzun sorularında, asıl meraklı olduğu konu her zaman açıkça belirgin olmayabilir. Sorunun geldiği durumu da göz önünde bulundurmak, çocuğunuzun bilgilenmesine katkı sağlayabilir.

6. Çocuğunuzu dinleyin: Çocuğunuza neyi öğrenmek istediğini, neden öğrenmek istediğini ve neleri bildiğini sorabilirsiniz. Çocuğunuzun cevapları, vereceğiniz bilgilerin de şekillenmesine yardımcı olabilir.

7. Gerçeklerin yeterli olmadığını aklınızda tutun: Çocuğunuz cinsellik hakkında sizden sadece bilgi istemeyebilir. Sizin bu konudaki inançlarınızı, değerlerinizi ve duygularınızı da öğrenmek çocuğunuza faydalı olacaktır.

8. Cinselliğin keyif verici yanından konuşun: Çocuğunuza cinselliğin sevgi dolu bir ilişkinin bir parçası olduğunu ve yetişkin hayatının önemli bir parçası olduğunu anlatabilirsiniz.

9. Çocuğunuza cinsellik hakkında bilgi vermenin, aynı zamanda onu sevdiğinizi ve önemsediğinizi göstermenin de bir yolu olduğunu akılda tutun.

10. Okulda, çocuklar arasında ve toplumda cinsellik hakkında neler konuşulup ne gibi bilgiler verildiği ile ilgili fikriniz olsun.

Referanslar:

Adolescents would prefer parents as primary sexuality educators / M. Edwards
 

Yorumlar