Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Çocuklar İçin Oyun Terapisi
Beğen

1. Hangi yaşlar oyun terapisi için uygundur?

 Oyun terapisinin en çok 4 yaş ve üzeri çocuklar için uygun olduğunu düşünüyorum. Herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Yetişkinleri oyun terapisi konusunda gayet iyi buluyorum. Oyun terapisi çok etkili bir tedavidir.

2. Oyun terapisti kimlere denir?

CEVAP: Oyun terapisi konusunda eğitim almış lisanslı kişilere denir. Tescilli oyun terapisti olmak zorunda değilsiniz, ancak olmanız tercih edilir. Şahsen ben, oyun terapisiyle ilgili bir çok alanda eğitim almayı tercih ediyorum: Jung psikolojisi, Adler psikolojisi, Bilişsel Davranışçı Terapi (CBT), Yeni Freudçuluk, Kum Oyunu Terapisi, vb. Ben bir 'Yaratıcı Danışman'ım, dolayısıyla pek çok tedavi teorisi üzerinde çalışmam gerekiyor. Son zamanlarda hukuki konular üzerinde çalışıyorum. Tüm alanlarda ne kadar çok bilgim olursa o kadar iyi bir danışman olurum. Tek bir kurama ya da alana bağlı kalmak istemiyorum. Daha iyi bir terapist olmanın yeni yollarını araştırıp öğreniyor ve bunları Oyun Terapisi üzerinde uyguluyorum. Yaratıcı oluşumun da daha iyi bir oyun terapisti olmama katkısı var şüphesiz. Web sitemdeki ‘Inner Child’ (İçinizdeki Çocuk) çalışmasına göz atabilirsiniz.  Oyun terapisti olmak için içinizdeki çocukla iletişime geçmeniz ve oyun oynamayı yeniden öğrenmeniz gerektiğine inanıyorum. Atlanta Mercer Üniversitesi’nde oyun terapisi yüksek lisans sınıfımda, öğrencilerime kendi içlerindeki çocukla iletişime geçmelerini ve yeniden oyun oynamayı öğrenmelerini söylüyorum. İyi bir not almaları için çocukluğumuzda resim yapıştırdığımız defterlerden hazırlamak zorundalar. 


3. Oyun Terapisi, çocukların daha iyi hissetmesine ve davranış geliştirmelerine nasıl katkı sağlıyor?

Çocuklar, oyunu anlayıp onunla ilişki kurabilir. Oyun bir tedavi aracı haline geldiği zaman, çocuklar terapiden en etkili şekilde yararlanır. Davranışları aracılığıyla iletişim kurarlar. Kelime hazineleri “üzgünüm” ya da “kızgınım” gibi ifadeleri söylemeye yetersizdir. Hislerini davranışlarıyla gösterirler. Oyun, çocuklarla iletişim kurmanın doğal bir yoludur. Tüm çocukların ortak noktasıdır. Çocuklar olumlu bir şekilde ‘oyun oynama’yı ve bu oyunu gerçek hayata aktarmayı öğrenebilirler.

4. Ebeveynler, çocuklarıyla daha iyi bir iletişim kurmak için (bir terapist yardımı olmadan) ‘Oyun Terapisi’ni uygulayabilir mi?

 Ebeveynler , oyun terapisi uygulamasını ancak bir oyun terapisti danışmanlığıyla öğrenebilir. Anne-babaların çocuklarıyla oynayarak zaman geçirmeleri her zaman önerilir. Bu, oyun terapisi olmak zorunda değildir.

5. Ebeveynler, oyun terapisinden ne öğrenebilir?

Ebeveynler, çocuklarıyla pozitif yollarla etkileşim içinde olmayı, iletişim kurmayı ve onlara sosyal kabul edilebilir şekilde olumlu olarak nasıl cevap vereceklerini öğretmeyi öğrenebilir.

6. Ebeveynler, oyun terapisinde ne kadar süre sonra ilerleme kaydedildiğini görmeye başlarlar?

Her çocuk ve her durum farklıdır. Sonuç görmek için en azından sekiz seans geçmesi gerektiğini söyleyebilirim. Çocuk, oyun terapisinde yeni yollar öğreniyor ama eve gittiğinde yine aynı huzursuz, sıkıntılı aile ortamına dönüyorsa, çocukta herhangi bir değişim olmayabilir.

7. Çocuk yaklaşık ne kadar süre oyun terapi görmelidir?

Terapinin ideal süresi çocuktan çocuğa değişmektedir. 6 ila 8 seansta iyi sonuçlar olan ve başka terapiye ihtiyacı kalmayan çocuklar biliyorum. Bazı çocuklar ise bir yıl veya daha uzun bir süre oyun terapisine gidiyor. Bazıları ise ihtiyaç halinde gitmektedir.

Yorumlar