Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Çocuklarda Nefes Zorluğu
Beğen

Çocuklarda nefes zorluğu oluştuğunda derhal (!) tıbbi müdahale edilmesi gerektiği gerçeği ile başlayalım.

Çocuklarda görülen hırıltılı nefes almanın en yaygın nedeni VİRAL KRUP’tur (Yalancı Difteri).

 

Krup Nedir?

Virüs gibi birçok enfeksiyonel (ASYE, kızamık, kızamıkçık, suçiçeği) ve bakteriyel hastalıklarda (difteri, kızıl hastalığı) boğazda ve nefes borusunun membranında mukusa neden olan mikrobik hastalıklardır. Solunum yolu daralır ve nefes alma güçlüğü ortaya çıkar. Bu duruma krup denir (viral hastalıklarda boğazın ve soluk borusunun daralmasıdır).

Günümüzde bütün vakalarda krup hastalığının 99,9%’unun nedeni yalnızca ASYE’dir. Aynı sebepten krup olan bin çocuktan biri difteri olabilir, bu bir kez daha ileri tanı için derhal doktor muayenesi gerektiğini desteklemektedir

 

Krup Semptomlarının Genel Karakteri:

• Nefes aldığında ıslık tarzında ses;

• Ses kaybı (hırıltılı ses, ses kısıklığı);

• Kaba ("havlar gibi") öksürük. 

Doktora gitmeden önce, çoğunuza nemli hava aldırın (pencerede veya balkonda). Çocuğunuza sıcak içecekler verin ve kalın kıyafetler giydirin. Anında müdahale için en uygun ilaç baralgindir. (Spazmaglin, Maksigan, Trigan, Spazgan veya Renalgan de yerine kullanılabilir)  bir yaşa kadar 1/3 tablet, bir yaştan beş yaşa kadar 1/2 tablet. Krup olan çocuk için en tehlikeli şey sıcak ve kuru havadır.

Nefes zorluğu bronşlarda kasılma olduğunda ortaya çıkar (daralma ve küçülme). Bunun nedeni sadece viral enfeksiyonlar olmayabilir, alerji de olabilir (kimyasal, yeni mobilya, hamam böcekleri, yeni boyanmış yüzeyler vb.). eğer nefes güçlüğü var ama diğer enfeksiyon belirtileri yoksa (ateş yükselmesi, kızarmış boğaz) muhtemelen alerji ile alakalıdır ve bu durumda doktora gitmeden önce yapılması gereken ilk yardım alerjiye sebebiyet veren şeyleri elimine etmek ve yine sokağa ya da balkona çıkarıp nefes aldırmaktır. 

Yorumlar