Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Davranış Bozuklukları ve Çocuklar: Nasıl İletişim Kurmalı?
Beğen
Uzman

Agresyon, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (ADHD) , ebeveyne karşı gelme gibi antisosyal davranış bozuklukları, çocuklar arasında sıklıkla görülen davranış bozukluklarındandır.

Ebeveyne karşı gelme davranışları, genellikle günlük olaylara karşı çocuktaki olumsuz yaklaşım, kavgacı/düşmanca tavırlar sergileme, ebeveynle inatlaşma ve aksi tavırlar sergileme şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Abnormal Child and Adolescent Psychology kitabının bulgularına göre davranış bozukluklarının yaygınlığı, erkek çocuklar arasında % 6- 16 oranında, kız çocuklar arasında ise % 2- 9 arasındadır.

Çocuklarda görülen davranış bozukluklarının en önemli belirtileri şunlardır:

  • Sürekli olarak ve nedenini sorgulamaksızın kurallara karşı gelmek
  • Ebeveynlerini birer otorite (dolayısıyla sözü dinlenmesi gereken kişi) olarak görmemek
  • Arkadaşlarına ve hatta kendinden yaşça büyüklerine fiziksel şiddet uygulama eğiliminde olmak
  • Hayvanlara acımasızca davranmak
  • Eşyaları yıkıp dökmek
  • Çok sık yalan söylemek
  • Arkadaşlarının eşyalarını izinsiz alıp geri vermemek

 

Peki, ebeveynler çocuklarında bu tarz davranışlar gözlemlediklerinde ne yapmalılar?

Your Defiant Child: 7 Steps to Better Behavior kitabının yazarları Russell Barkley ve Christine Benton’un  yaptığı çalışmaya göre, çocuklarında davranış bozukluğu olan ebeveynler şunları yapmalıdırlar:

1) Çocuklar bazen ilgi çekmek için bu tarz davranışlar sergileyebilirler; onunla ilgilendiğinizi, ona değer verdiğinizi çocuğunuza gösterin.

2) Davranış bozukluğu olan çocuklarda, problem çözme yetilerinde düşüklük ve öfkelerini kontrol edememe gibi sorunlar sıkça gözlemlenmektedir. Bu gibi durumlarda, doğru davranışı çocuğunuzun anlayabileceği şekilde (gerekirse tekrar tekrar) açıklayın.

3) Çocuklar, sergiledikleri davranışın yanlış olduğunu hikayeler ve oyunlar üzerinden çok daha kolay anlayabilirler. Örneğin, çocuğunuza ‘yaramaz çocuk’ konulu bir hikaye anlatın. Hikayeyi, bu çocuğun yaramaz davranışlarının ona mutluluk getirmediği gibi bir vurguyla bitirirseniz, çocuğunuzun yaramazlık olarak kabul edilen bu davranışları yapma olasılığı düşecektir.

4) Çocuğunuz hatalı bir davranışta bulunduğunda, suçlayıcı değil yol gösterici tavırlar sergileyin. Örneğin, kurallara karşı gelen çocuğunuza kızmak, onu cezalandırmak veya “Yaptığın bu davranış çok yanlış!” gibi ifadeler kullanmak yerine, kuralların neden var olduğunu ve bu kurallara uymanın ona ne gibi faydalar sağlayabileceğini açıklayın. 

5) Davranış bozukluğu olan çocuklar, diğer bireylerle etkileşim içerisindeyken, bazı ipuçlarını yanlış yorumlayabilmekte ve onlara sinirlenip suçlayıcı tavırlar sergileyebilmektedirler. Çocuğunuzun sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olun, iletişimsel ipuçlarını anlama konusunda ona örnek olabilecek davranışlar sergileyin.

6) Çocuğunuz doğru bir davranış sergilediğinde onu ödüllendirip bu davranışı pekiştirmezseniz, doğru davranış sönebilmektedir. Bunlar, bazen sıcak bir yaklaşım, bir öpücük, bir “Aferin!”; bazen ise istediği bir yemek, bir oyun gibi küçük ödüller olmalıdır.

7) Kimi zaman davranış bozukluklarının altında yatan sebep, fizyolojik kaynaklı olabilmektedir. O nedenle, çocuğunuzun vakit kaybetmeden bir uzman tarafından görülmesinde fayda var.

 

Referanslar

Abnormal Child and Adolescent Psychology/ Rita Wicks- Nelson & Allen C. Israel

Your Defiant Child: 7 Steps to Better Behavior/ Russell Barkley & Christine Benton

The Disruptive or ADHD Child: What to Do When Kids Won't Sit Still and Be Quiet/ Mary N, Cook

AnneForm Uzman Ekibi Çalıştığı Yer: AnneForm.com
Yorumlar