Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
DEHB: Dürtüsellik
Beğen


Yeni doğan bir bebeğin dürtüleri paralelinde hareket etmesini beklenir. Fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını açıkça belli edip ve çevresinden bu ihtiyaçlarının hemen giderilmesini isteyebilir. Aile ortamında ve sosyal çevrede öğrenilen ahlak ve davranış kuralları; çocuğun hareketlerini çevre şartlarına ve kurallarına uygun hale getirmesine yardımcı olur.

Diğer bir taraftan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu bulunan çocuklar için dürtüsellik konusundaki gelişmeler beklendiği gibi olamayabilir. Okul dönemindeki çocuklarda %10 oranında görülebilen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu; çocuğun okul, ev ya da sosyal hayatında ciddi bozulmalara yol açabilir.

Bu bozukluğun önemli belirtilerinden biri olarak kabul edilen dürtüselliği  “Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı” şu şekilde tanımlamıştır:

• Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı konmuş çocukların, genellikle sorulan soru tamamlanmadan sorunun cevabını ağızlarından kaçırmaları beklenir.

• Bu çocukların çeşitli aktivitelerde ve oyunlarda sırasını bekleme konusunda sıkıntılar yaşayabileceği vurgulanır.

• Bu çocuklar, kendisinin dâhil olmadığı oyun ya da diyaloglarda araya karışarak diğer çocukları rahatsız edebilir.

Dürtüsel davranışlar bu bozuklukta sık rastlanan davranışlar olsa da; dürtüsel davranışların varlığı tanı koymak için yeterli değildir. Aynı şekilde dürtüsel davranışlar sergilemeyen bir çocuğa da dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı konabilir. Bu dürtüsel davranışların çocuğun ahlaki gelişimi ya da terbiyesinin sonucu olarak değerlendirmek birçok durumda istenmeyen sonuçlara sebep olabilir.

Diğer bir taraftan, bu davranışların çocuğun sahip olduğu bozukluğun semptomları olarak düşünülmesi, çocuğun davranışlarının bu durum göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi  ve çocuğun gerekli tedaviyi alması için çaba gösterilmesi çocuğun psikolojik ve sosyal açılardan daha sağlıklı bir birey olmasına yardımcı olabilir.

 

Referanslar:

Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı (DSM-IV-TR)
The Science of ADHD / Chris Chandler

 

Yorumlar