Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?
Beğen


Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), günümüzde pek çok kişi tarafından yanlış anlaşılıp, yanlış çıkarımların yapıldığı bir konudur. Kimileri hareketli yapısını anlatmak için “hiperaktif bir insanım” şeklinde kendini ifade edebilirken; bazı ebeveynlerin, çocuklarının hareketliliğini, “dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu” olarak nitelendirdikleri durumlar ile karşı karşıya kalmak mümkün.

Fazla hareketlilik, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun belirtilerinden biri olsa da, bu tanıyı koymak için yeterli değildir. Şöyle ki; çok hareketlilik, bir çocuğun dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna sahip olduğu anlamına gelmez. Az hareketli bir çocuk da bu bozukluğa sahip olabilir.

 

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu aşağıda sıralanan üç temel davranış ile bağlantılandırılır:

• Dürtüsellik: Bir istek ve arzusunu başka bir iş üzerinde çalışmak için erteleyebilmek.

• Hiperaktivite ( Fazla Hareketlilik): Gelişimsel dönemi göz önüne alındığında normal değerlendirilmeyecek kadar fazla hareketli olmak.

• Dikkat eksikliği: Bir iş yaparken, ders çalışırken ya da verilen bir görevi yerine getirirken odaklanma konusunda zorluk yaşamak.

Yapılan birçok araştırma sonucuna göre; bu bozukluğun Amerika’daki çocuk nüfusunda görülme sıklığı %11,4 ile %16,1 arasında değişmektedir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanısının koyulabilmesi için; bu belirtilerin 7 yaşından önce görülüp, bu durumun çocuğun ev ya da okul hayatında, arkadaşları ile ilişkisinde bir sıkıntıya yol açıp açmadığı, bir uzman tarafından en az 6 aylık bir dönem süresince takip edilmelidir. Böylece, bir uzman tarafından değerlendirilen ve takip edilen çocuk için uygun tedavi uygulanabilir.

 

Referanslar:

Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı (DSM-IV-TR)
The Science of ADHD / Chris Chandler

 

Yorumlar