Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Duygusal ve Sosyal Gelişim: 4 Yaş
Beğen

• Çocuk 4 yaşına geldiğinde, duygularının farkına varmaya ve duygularını düzgün bir şekilde ifade edebilmeye başlar. Çevresindeki insanların duygu ve düşüncelerinin farklı olabileceğini fark eder; yani, empati duygusu bu dönemde gelişir. 4 yaş çocuğu, arkadaşının üzgün olduğunu hissettiğinde ona sarılarak destek olma gibi davranışlarda bulunur.

• Kendini ifade edebilme becerisinin geliştiği bu dönemde çocuk; yeteneklerini, karakterini, isteklerini ve eylemlerini açık ve düzgün bir şekilde ifade edebilmeye başlar. Örneğin, “Kumdan kale yaptım. Bak!” şeklinde çevresine seslenir.

• Bu dönem çocukları, ebeveynlerini ve öğretmenlerini güvenilir birer rol model olarak görürler. Ebeveyn ve öğretmenlerinin davranışlarını gözlemleyerek, onları taklit etmeye çalışırlar.

• 4 yaş, çocukların küçük birer komedyen oldukları dönemdir. Espri anlayışı gelişen çocuk, şakalar yapmayı ve etrafındaki insanları güldürmekten çok hoşlanır. Arkadaşlarıyla esprili bir şekilde dalga geçerek konuşmaya başlar. Şaka veya espri yaptığında gülme krizine girer.

• 2 ve 3 yaşlarında sıkça öfke nöbetlerine giren ve bu davranışının getireceği olumsuz sonuçları anlamayan çocuk; artık, geçirilen öfke nöbetleri ve getireceği olumsuz sonuçlar arasındaki ilişkinin farkına varmaya başlar. Çocuğun öfke nöbetleri, oda cezası ya da sevdiği oyuncağın elinden alınması gibi hafif cezalarla engellenebilir.

• Bu dönemde çocuk, arkadaşlarıyla yakın ilişkiler kurmaya başlar. Arkadaşlık ilişkilerinde daha düzgün ve hassas davranır. Arkadaşlarının duygu ve düşüncelerine saygı göstermeye başlar.

• 4 yaş çocuğu arkadaşlarıyla buluştuğunda “Haydi evcilik oynayalım!”, “Haydi polisçilik oynayalım!” gibi tekliflerde bulunur. Devamında ise “Ben baba olayım, sen anne ol, sen de bizim çocuğumuz ol!” gibi rol paylaşımı yapar, fakat bir anlaşmazlık çıktığında çözmeyi de ihmal etmez.

Yorumlar