Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Duygusal ve Sosyal Gelişim: 5 Yaş
Beğen
Uzman

5 yaşındaki çocuğun duygusal gelişiminin temelinde hala ailesi bulunmasına rağmen, bu yaştaki çocuk için arkadaşları da önemli bir hale gelmektedir. Artık çocuk için arkadaşlarının varlığı, sadece oyun oynamak için önem taşımamaktadır.

 

Çocuk, arkadaşlarıyla beraber yakın ilişkiler kurar ve arkadaşları üzerinden kendini tanımlar. Arkadaşlarından bazıları “en iyi arkadaş” sıfatını kazanır, çocuğun düşünce ve duygu dünyasını etkilemeye başlar. Örneğin, evde izlenmesi yasak olan bir televizyon programı, en iyi arkadaşının en sevdiği programsa, çocuk o programı izlemek için evde küçük bir kriz yaratabilir.

 

Çocuk bu yaşta tek başına oyun oynamak yerine, arkadaşlarıyla beraber oyunlar oynamayı tercih eder. Sıklıkla çevresiyle iletişime geçen çocuk, cinsiyet farklılıklarını kavramaya başlar. Erkek çocuk olmanın veya kız çocuk olmanın ne demek olduğunu farkeder. Bu dönemde farkına varmaya başladıkları cinsiyet farklılıkları, oynadıkları oyunlara da yansıyacaktır; kız çocukları genellikle oyuncak bebekleriyle oynarken, erkek çocuklar araba yarıştırma tarzında oyunları tercih edecektir.


Cinsiyet farklılıklarını öğrenmenin yanı sıra çocuk, dış dünyada farklı fikirlerle ve davranışlarla karşılaşarak toplumsal normların ve ahlak kurallarının varlığının farkına varmaya başlar. Bu dönemde “doğru” ve “yanlış” ayrımını yapmaya ve kuralların sebeplerini anlayarak, onlara uymayı öğrenmeye başlayacaktır.

 

Çevresindeki insanlarda gördüğü “farklı” veya “yanlış” davranışlara dikkat çekmeye başlar. Yani “eleştiri”, çocuğunun 5 yaş civarında öğrenmeye başladığı eylemlerden biridir. Çevresindeki insanlara karşı tutumunun yanı sıra 5 yaş çocuğu, kendine karşı da eleştirel bir tutum içerisindedir, . Eğer yaptığın bir işin ya da davranışın yanlış olduğunu düşünürse, kendine karşı sert tepkiler verebilir. Aslında kendine karşı böyle bir tutum içerisine girmesi, 5 yaş çocuğunun yüksek özgüveninden kaynaklanmaktadır. 

 

Bu dönemdeki çocuklar, genellikle şöyle cümleler kurarlar: “ Ben bunu şimdi büyük ablalar/abiler gibi yapacağım.” ya da “Ablam/abim gibi yapacağım.” Yine de yaptıklarının istediği gibi olmadığını farkedince, yüksek olan özgüvenleri kolaylıkla düşecektir.

AnneForm Uzman Ekibi Çalıştığı Yer: AnneForm.com
Yorumlar