Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Fiziksel Gelişim: 2 Yaş
Beğen


1 yaşını yeni doldurmuş çocuğunuzun, gelişmekte olan kasları ve dengesinin yanına çevresine olan merakı eklendiğinde, hareketli bir 2 yaş dönemi sizi beklemektedir. Bu dönemde çocuğun, konsantrasyonunu toplamakta zorluk çekmesi ve uzun süre aynı sandalyede oturamamaya başlaması normal bir durumdur.

 

2 yaşında bir çocuk; koşmaya, yuvarlanmaya, emeklemeye, sürüklenmeye, zıplamaya ve tırmanmaya yavaş yavaş başlar. Alçak basamakları yavaş yavaş inip çıkabilirken, normal basamakları güvenle inip çıkabilmesi için yanında bir ebeveyn mutlaka gereklidir. Ayrıca bu dönemde çocuğun, çok yüksek olmayan sandalyelere kendi başına çıkıp oturabilmesi beklenir.

 

Yürümeyi tam anlamıyla yeni yeni öğrenmeye başlayan 2 yaş çocuğu, hareketliliğinin sonucunda; koşarken, yürürken, zıplarken sıklıkla düşebilir; fakat her düşüş, çocuk için doğru adım atma konusunda birer öğretidir.
Kaslarının ve dengesinin yeni geliştiği 2 yaş döneminde çocuk, ebeveynlerinin sürekli gözlem ve takibi altında olmalıdır. Yaşadığı merak duygusu ve keşfetme arzusu nedeniyle tehlikeli tırmanışlar ve zıplamalar yapabilir. Bir anlık denge kaybı ve vücut hareketlerini kontrol edememe yaralanmalara sebep olabilmektedir.

Bu dönem çocuklarının, genellikle en sevdiği oyuncaklardan biri üç tekerlekli bisiklettir. Çocuk, üç tekerlekli bisiklet ile hem eğlenceli vakit geçirebilmekte, hem de çocuğun bacak kasları gelişmektedir. Çocuk bu dönemde, topu yavaşça tekmeleyebilir veya eliyle tutup, tam doğru yönde olmasa da, fırlatabilir.

 

2 yaşında çocuğun ince motor becerileri de gelişmeye başlar. El ve parmak koordinasyonu gelişen çocuk, kutuları açmaya, blokları üst üste dizmeye başlar. Oyun hamuruna çeşitli şekiller verebilir. Şekilleri uygun deliklere eşleştirme oyununda zorlansa da, birkaç denemeyle başarılı olabilir. Resim kağıdını karalamaya ve boyamaya başlayan çocuk, bu dönemde parmak oyunlarını çok sever. Çocuğunuzla, “Örümcek Duvara Tırmanıyor” adlı oyun gibi parmak oyunları ya da “Fış Fış Kayıkçı” adlı vücudun belli bölgelerini harekete geçiren oyunlar oynanamanız, ince ve kaba motor gelişimi için çok faydalı olacaktır. Bu tarz oyunlar, aynı zamanda çocuğun el-göz koordinasyonunun gelişmesini sağlayacaktır.

Yorumlar