Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Fiziksel Gelişim: 5 Yaş
Beğen

5 yaşına gelmiş çocuk, etrafta koşuşturmaktan, koltuğun tepesine tırmanmaktan ve dans etmekten hoşlanır. Bu dönem, çocuğun kaba ve ince motor becerilerinin önceki yaşlara göre daha da geliştiği dönemdir.

 

5 yaşına gelmiş bir çocuk normal bir yetişkinin koştuğu şekilde koşabilmektedir. Parmak uçlarında yürüyebilir ya da büyük sıçramalar yapabilir. Düştüğünde kendi kalkabilir. Oyun parklarında bulunan düz tahta şeklindeki denge aletlerinin üzerinde yürüyebilir, merdivenlerden rahatlıkla inip çıkabilir.

 

Diğer yandan, ince motor becerisi olan el koordinasyonu da bu dönemde daha da gelişir. Hangi elini öncelikli olarak kullanacağı kesinlik kazanır. Kalemi bir yetişkin gibi tutmaya başlar. Ellerini kullanarak tam olarak düzgün bir şekilde olmasa da ayakkabı bağcıklarını bağlayabilir. İnce motor gelişimi sayesinde; temel şekilleri kesip yapıştırabilir, müzik aletlerini çalabilmeye başlar, çocuğa topu attığınızda onu tutabilir ve rahatça geri atabilir.

Bu dönemde çocuk, kendi bakım ve düzenini kendisini sağlamaya başlayacaktır. Dişlerini fırçalayabilir, ellerini ve yüzünü yıkayabilir. Tuvaletini yardımsız kendi yapabilir. Saçını kendi toplayabilir. Kıyafetlerini hızlı bir şekilde değiştirebilir.


Bu dönemde çocuğun aktifleşmesiyle beraber, vücut özellikleri değişmeye başlayacaktır.5 yaşındaki çocuk, genellikle sahip oldukları tombul görünümü kaybetmeye ve kilo vermeye başlar. Hareketli yaşamı doğrultusunda kas yapısı da bu dönemde gelişecektir.

 

Bu dönemde, çocuğun fiziksel gelişimi için ebeveynlerin üzerine düşen görev, çocuğa gerekli alanı ve aletleri sağlayabilmektir. Rahatça oynayabileceği bir park veya bahçenin olması, kaba motor becerilerinin gelişmesini sağlayacaktır. Çocuğun ince motor becerilerinin gelişmesi için, çocukla beraber lego oynamak, yap-boz yapmak, kova ile kumdan kale inşa etmek gibi aktiviteler faydalı olacaktır.

Yorumlar