Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Hangi Oto Çocuk Koltuğu?
Beğen

Çocuğunuzun trafikte güvenliği için önem arz eden oto çocuk koltukları, çocuğunuzun fiziksel özelliklerine göre farklılık gösterebilmekte. Zamanla kilosu artan ve boyu uzayan çocuğunuza uygun olan koltuğu kullanmanız, yolculukların çocuğunuz için daha güvenli bir hal almasına yardımcı olabilir. Amerikan Ulusal Anayol Trafik Güvenlik İdaresinin 2002 de yayınladığı çocuk oto koltuğu önerileri, ebeveynlere çocukları için doğru koltuğu seçmede yol gösterici bir kaynak olarak değerlendirilebilir. Gelin bu raporun önemli noktalarına göz atalım.

• Boyu 66-74 santimetreye kadar olan ve kilosu 9-10 kilogramın altında olan çocuklar için yüzü arkaya bakan koltuklar öneriliyor. Bu koltukların aracın ön koltuğunda kullanılmasının hava yastıkları sebebi ile uygun olmadığına değiniliyor.

• Boyu 102 santimetreye kadar ve kilosu 9-18 kilogram arası olan  çocuklar için çevrilebilir koltuklar öneriliyor. Bebekler için yüzü arkaya bakar, yürümeye başlamış çocuklar için ise yüzü öne bakar şekilde kullanılması öneriliyor. Yüzü arkaya bakar şekilde kullanıldığı dönemlerde, ön koltukta kullanılmaması gerektiği belirtiliyor.

• Boyu 127 ile 145 santimetre arasına olan, kilosu ise 14-18 kilogram arasında olan çocuklar için yüzü öne bakan/kombinasyon koltukları öneriliyor. Yüzü öne bakan koltuklar/ kombinasyon koltuklar ilerleyen zamanlarda çocuk koltuğunun emniyet kemeri sistemi ayrılabildiğinden destek koltuğu olarak da kullanılabilmekte.

• Çocukların oto çocuk koltuğuna sığmadığı, ancak emniyet kemeri kullanacak kadar büyük olmadıkları durumlarda, destek koltuğunun kullanılması öneriliyor. Bu raporda destek  koltukları sayesinde çocukların aracın emniyet kemerini sağlıklı bir şekilde kullanabilecek yüksekliğe ulaşabildiği belirtiliyor.

Referans:
Traffic Safety and Human Behavior / David Shinar

Yorumlar