Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Hayatı Kolaylaştırmak Lazım
Beğen

Artık ana kucağına sığmayan ve oturmayı reddeden kızım için, İstanbul-Ankara yolculuğumuza 2 gün kala, araba koltuğu arama telaşına düşmemizle başladı her şey. Benim gibi hamilelik öncesinde, hamilelik sırasında ve doğum sonrası bebeği ve kendi için kullandığı ürünleri uzun süre araştıran bir anne için, inanın bu 2 günlük süre tam bir kaos ortamıydı. Bade’nin her ürününde adeta bir Ar-Ge’ci gibi çalışan ben, bir anda karar verilen bu seyahat yüzünden, internetin ve tanıdıkların da içinde olduğu bir seferberlik ilan ettim. Benim gibi ürün alırken kafası karışmış anne ve babalara umarım yardımcı olabilirim. Her üründe olduğu gibi, ilk önce kriterleri belirledikten sonra yola çıkmalısınız.

Bu işte en önemli kriter ne? Birinci kriter, kesinlikle güvenlik. Bebeğiniz artık yola bakar vaziyette oturacak. Belli bir boy ve kiloya eriştiği için hareket yeteneği artmış olacak, dolayısıyla koltukta zaptı da zorlaşacak. Trafik kazalarında çocuk ölüm ve yaralanmalarının birçoğu, yolculuk sırasında çocuklar için gerekli ve yeterli güvenlik önlemi alınmamasından kaynaklanır. Bunların başında çocuk oto koltuğu bulundurmama veya doğru şekilde kullanmama gelmektedir. 1933 yılından beri dünyada çocuk oto koltuğu üretilmekte ve kullanılmakta tabi bizim ülkemizde ne yazık ki bu durum çok çok yeni başladı, zaten birçoğu da cezadan korktuğu için kullanmakta. Arayacağınız ilk güvenlik yeterliliği ECE R44 04 sertifikası olmalıdır. Bu sertifika oto çocuk koltukları için BM tarafından belirlenen ‘Temel Dizayn Gereksinimleri'nin olduğu anlamında geliyor. Bunun yanında ADAC, PLUS TEST gibi kalite belgelendirmelerine veya ilgili markanın kendi testlerinin sonuçlarına bakmanızda yarar var.

İkinci kriter ise, marka seçimi. Hemen hemen her bütçeye göre farklı markalar piyasada mevcut. Fakat konu can güvenliği olduğu için ilgilendiğiniz markanın güvenlik standartlarını sağlayıp sağlamadığını kontrol edin.

Üçüncü kriter ise, pratiklik. Bu son kritere Bade gibi okul öncesi gruba giren çocuklarda çok önem gösteremiyorsunuz maalesef. Çünkü ne marka seçerseniz seçin, ne yazık ki arabanızın arka koltuğunda o ve ekstra oturacak bir başka kişi dışında, hiçbir şeye yer kalmıyor.

En sonunda biz Bade’ye bu kriterlerin ve internetteki form sitelerinde okuduklarımın sonucunda, Cybex marka oto koltuğu aldık. Şu ana kadar yalnızca bir uzun yol tecrübesi ve birçok şehir içi tecrübeme dayanarak söyleyebilirim ki, gayet rahat, konforlu ve huzurlu yolculuklar yapmaktayız.

Fakat gelelim üçüncü kriterimiz pratikliğe. İşte orada ne marka seçersek seçelim, yer problemi ile karşılaşıyoruz. İsofixli olmasına rağmen, farklı arabalarda kullanılmak istenildiğinde, tak-çıkar yapmak büyük bir sorun oluşturuyor.  Ayrıca kullanılmadığı zamanlarda bagajda taşımak istenilirse, ortalama bir bagaj büyüklüğüne sahip arabalarda bile çok büyük bir yer kaplıyor.

Üç kriteri de sağlayabilmek, ancak bir üst yaş grubunda olabilecek. Yani Okul Çocuğu Tipi Çocuk Oto Güvenlik Koltuğunda. Yükseltici oto koltukları olarak da bilinen bu tip çocuk oto güvenlik koltukları, daha büyük çocuklar için üretiliyor. Yükseltici tip oto koltukları, otomobilin kalça ve omuzdan geçen emniyet kemerlerinin çocuğu doğru seviyeden ve sıkıca kavrayabilmesi için, çocuğu yükseltmek üzere tasarlanıyorlar.

İşte tüm bu araştırmalarımı yaparken süper bir ürünle karşılaştım BubbleBum Taşınabilir Çocuk Araç Koltuğu. Bu ürünü bir anne tasarlamış ki bu özelliği bile beni güvenilir hissettirmekte. İki çocuk annesi Grainne Kelly tasarımıyla aileleri ağır, kocaman ve pahalı araç koltuklarından kurtarmış. Büyük araç koltuklarının verdiği sıkıntılardan, araç kiralama şirketlerinde koltuk bulamamaktan bulduklarının da hiç hijyenik olmaması gibi yaşadığı problemleri çözmeye karar vermiş. Taşınabilir, hafif ve katlanabilir olan BubbleBum'ı keşfederek çantaya sığan bir araç koltuğu ortaya çıkarmış. 4-11 yaş arasındaki çocukların rahatça kullanacağı bu koltuk tüm emniyet testlerinden geçerek Amerikada en iyi ürün seçilmiş.

ABD dahil 24 ülkede satılan BubbleBum, Junior Design Awards 2011 En İyi Seyahat Ürünü, Mother Baby 2010 / 2011 En iyi Seyahat Ürününün de aralarında bulunduğu 18 ödülün sahibi. ABD ve AB'den güvenlik sertifikası bulunan BubbleBum, güvenlik için Grup 2 ve 3  Birleşmiş Milletler ECE Düzenleme R44/04 altında onaylıdır. Tasarımı ECE 16 onaylı veya eşdeğer olan 3 noktalı standart yetişkin emniyet kemeri ile kullanılmak üzere yapılmıştır. Yaklaşık 250 gram ağırlığındaki ürün 20 saniyede şişiriliyor. Taksilerde ve okul araçlarında da tercih edilebilecek Bubblebum Türkiye'de de piyasaya çıktı. BubbleBum, can yeleği ve rafting malzemesinden üretilmiş, bu da dayanıklı ve uzun ömürlü olduğunu göstermekte. Hava haznesinin içinde bulunan hafızalı sünger, çocuğunuzun seyahat boyunca rahat etmesini sağlar, ki yerinde duramayan çocuklar için önemli bir ayrıntı olduğunu düşünmekteyim. İsofix zorunluluğu olmadan emniyet kemeri olan her araçta kullanılabiliyor olması güzel  bir ayrıntı. Sinema vb. gösterilerde de çocuğun altına bir şeyler bulma (Mont vb.) derdine bile son verebileceğini düşünmekteyim. Bagaj rahatlığı, yolcu rahatlığı ve en önemlisi güvenlikli oluşu beni çok cezbetti. Çocuk Oto Koltuğu meselesinin önemini ancak içine girdikçe kavradım. Çocuk ürünlerinde pratik ve kolay monte edilen ürünlerin ne kadar önemli olduğunu anne olunca anladım. Zaten hayat, hızıyla yeterince zorken ve kısıtlı zaman dilimlerinde çocuklarımızla birlikte olurken hayatı kolaylaştırmak lazım.

Bade için kullandığım her ürün çok önemli benim için. Seçim de zor, çocuğumuzu koltuğa oturtmak da zor ve nedense biz biraz çocuklara teslim bir ülkeyiz. Aman zaten sıkılıyor, ağlıyor demeyin, 4 -5 yaşına geldiğinde koca çocuk oldu deyip boş vermeyin. Boyu uzun, kilosu fazla diye tehlike geçmiş değil.  Doğduğundan itibaren alıştırın, bu konuda taviz vermeyin. Söylemesi daha kolay biliyorum ama elimden geldiğince taviz vermemeye çalışıyorum. Konu güvenlik olunca daha katıyım sanırım başımıza neler gelecek bilmiyorum ama şimdilik iyi gidiyoruz.

 

Yorumlar