Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Lösemi
Beğen

 

- Lösemi nedir? Lösemi neden oluşur? Nasıl teşhis edilir? Tedaviden sonra tekrar oluşabilir mi?

 

Lösemi çocuklarda en sık görülen kanser türüdür. Akyuvar kanseridir (kanda akyuvar sayısının artmasıyla seyreden bir kanserdir) ve kemik iliğinde oluşur. Kemik iliği kemiğin ortasındaki yumuşak bölgedir ve burada kan hücreleri üretilir.   

 

Kanserin diğer türleri gibi, lösemi de DNA’daki hatalardan kaynaklanır.   DNA bir hücrenin içinde bulunan ve hücreye nasıl davranması gerektiğini söyleyen bir talimat dizisidir.   Özellikle, DNA’nın bazı kısımları bir hücreye ne zaman çoğalması gerektiğini (örneğin bebek anne rahmindeyken ve organları oluşurken) ve (organlar tam olarak oluştuktan sonra) ne zaman çoğalmayı durdurması gerektiğini söyler.   Çocuktaki çoğu organ zaten tam olarak gelişmiş durumdadır.   Bu yüzden, çocuğun bedenindeki çoğu sağlıklı hücrede, “çoğalma” sinyali kapatılmıştır.  Kanserli bir hücrede ise “çoğalma” talimatı “açık” konumunda kalmıştır. Kemik iliğindeki akyuvarda böyle bir durum oluştuğunda ise, akyuvar hızla bölünmeye başlar. Bunun sonucunda ise, kemik iliğinde milyonlarca anormal akyuvar oluşur. Buna lösemi denir.

 

Lösemi hücreleriyle dolu bir kemik iliği ise normal bir şekilde işlev görmez. Bu da normal kan hücrelerini üretemeyeceği anlamına gelir. Normal kan hücreleri şunlardır: Beyaz kan hücreleri (akyuvarlar); bunlar enfeksiyonlarla mücadele eder; (2) kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar); bunlar akciğerlerden vücudun geri kalanına oksijen taşır ve vücuda gerekli enerjiyi sağlar ve (3) trombositler (platelet), bunlar da kanın pıhtılaşmasını sağlar ve kanamayı önler.   

 

Löseminin belirtileri ise kan hücrelerinin düşük seviyesinden kaynaklanır.   Bu belirtilerin arasında yorgunluk, solgunluk,  gövde veya kollarda sık yaşanan morarma (sağlıklı, hareketli çocukların alt bacağında morarma görülmesi normaldir) ve bir haftadan uzun süren, ısrarcı ateş gözlemlenebilir.  Bir çocukta bu tür belirtiler gözlemleniyorsa, çocuk mutlaka bir doktor tarafından muayene edilmelidir.   Bu belirtilerin çok farklı sebeplerden de kaynaklanabileceğini bilmekte fayda vardır.   Bu tür belirtilerin görüldüğü her çocuk lösemi hastası değildir. Doktor muayenehanesinde yapılacak bir değerlendirme, daha fazla tetkik yapılmasına gerek olup olmadığını ortaya koyacaktır.   

 

Löseminin belirtileri fiziksel muayenede ve kan testlerinde görülebilir. Eğer bu tetkiklerde lösemi belirtisi görüldüyse, teşhisi doğrulamak açısından bir kemik iliği aspirasyonu gerekebilir. Bu genellikle hasta uyutularak gerçekleştirilir. Kalça üstündeki kemiğe bir iğne batırılır ve az miktarda ilik alınır.  Bu örnek mikroskop altında incelenir ve örnekte lösemi hücreleri aranır.    

 

Lösemi de dâhil olmak üzere, çocuklarda görülen birçok kanserin, çevresel herhangi bir faktörden kaynaklanmadığını bilmekte fayda vardır. Bir anne babanın lösemiyi engellemek için yapacağı ya da yapmış olabileceği herhangi bir şey yoktur. Bu tamamen rastlantısal bir durumdur.   Ayrıca, lösemi çocuklarda en sık görülen kanser türü olsa da, yine de nadir görülen bir hastalıktır. Bir çocuğa lösemi teşhisi konulması ihtimali son derece düşüktür.

 

Son 70 yıl içinde, lösemi için son derece etkili tedaviler bulunmuştur. Bugün, löseminin daha sık görülen türlerine yakalanan birçok çocuk iyileşmekte ve yetişkinliğe adım atabilmektedir.  Ancak, nadiren de olsa, lösemi tedavi edilmesine rağmen tekrar oluşabilir. Genellikle tekrarlayan löseminin tedavi edilmesi daha zordur. 

 

 

 

 

Yorumlar