Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Oyun Türleri
Beğen

Oyun oynamak çağlardan beri çocuk gelişimin en önemli unsurlarından biridir. Çocuklar için yemek yemek, uyumak ne kadar önemli ise oyun da aynı oranda gelişimleri için vazgeçilmez bir elementtir. Bu nedenle unutmamak gerekir ki oyun oynamak çocuklar için bir lüks değil, bir gerekliliktir.

Anne baba olarak çocuğunuzun gelişimini takip ederken göreceksiniz ki çocuklar gelişimlerine paralel olarak farklı şekillerde ve düzeylerde oyunu oynamayı öğrenirler.

Oyunu anlamak sizin gözünüzde çocuğunuzun oyununu daha anlamlı hale getireceği için bu yazıda oyun türlerine ve içeriklerinden sizlere bahsetmek istedik…

Rastgele oyun:

Bebeğiniz ilk üç ayında görebileceğiniz oyun türüdür. Bebeğinizin rastgele hareketler yaptığını görürsünüz. Bu hareketlerin hepsi onun kendi bedenini keşfetmesine yarayan hem de onu mutlu eden küçük oyunlardır.

Tek başına oyun:

3 aylıktan 18 aylığa kadar çocuğunuzun genelde tek başına oynadığını görürsünüz. Başlangıçta çocuğunuz için mümkün olan tek oyun bu şekildedir. Genelde bu dönemde çocuklar oyunun kendisi ile o kadar meşguldürler ki çoğu zaman yanlarında oturan ya da oynayan diğer çocukları fark etmezler, dolayısıyla arkadaşları ile birlikte oynama girişiminde bulunmazlar.

Başka bir oyunu izleme:

Tek başına oyun evresinden sonra gelir. Bu evrede çocuklar, diğer çocuklarla ilişki kurmadan sadece onların oyun oynamasını izler, oyunlarına katılma girişimi olmadan ara ara onlara sorular sorar. Çocuklar bu evrede başka çocuklarla nasıl iletişime geçeceklerini düşünmeye başlarlar ve buna bağlı olarak kendini ifade etme ihtiyacı duyarlar, böylece çocukların dil gelişimlerinde bir hızlanma görülür. Bu tip bir oyun çocuğun ilk yaşlarında sıklıkla görülür.

Paralel oyun: 

Çocuğun 18. ayından ve 2 yaşının sonlarına kadar olan dönemde sıklıkla paralel oyun olarak adlandırılan oyun türünde oynadı görülür. Aynı oyun malzemesini kullanan çocuklar yan yana oynamalarına karşın faaliyetlerini bağımsız sürdürürler. Bu dönemde çocukların sahiplik kavramını öğrendiği gözlemlenir ve “o benim, senin değil” gibi cümleler kurduğu görülür.

Birliksel oyun:

Çocuğunuz 3 veya 4 yaşına geldiğinde, oyuncaklardan ya da oyundan çok diğer çocuklarla ilgilenmeye başlar. Buna bağlı olarak diğer çocuklarla sosyalleşme ihtiyacı ortaya çıkar. Kurallar esnek de olsa bu oyun türünde organize bir yapı gözlemlenir. Çocuğunuz bu oyun türü ile başkaları ile iletişimde olduğunda neleri yapıp neleri yapmaması gerektiğini kabaca öğrenir, dil gelişimi hızlanır, paylaşmayı ve işbirliği yapmayı öğrenmeye başlar. Çocukların kısa süreli de olsa ara ara oyuncaklarını değiş tokuş yaptıkları görülür. 

Sosyal oyun:

Üç yaşına girmiş olan çocukların yavaş yavaş sosyalleştikleri görülür. İşbirliğine dayalı kurallı oyunda amaç; topluca organize olmak, belirli bir sonuca ulaşmaktır. Oyun ortamında sosyalleşme başlayan çocuğunuzun toplum kurallarını öğrenmeye başladığını göreceksiniz. Çocukların bu dönemde sıklıkla kurallar üzerine düşünmeye ve bu kuralları oyunlarına katmaya başladığı görülür.

Motor - Fiziksel Oyun:

Çocukların fiziksel becerileri geliştikçe daha çok katıldıkları oyun türüdür. Koşmak, atlamak, saklambaç oynamak bu oyunda sıklıkla olan oyun türleridir. Fiziksel oyunlar çocuklara fiziksel egzersizler yapma ve kaslarını güçlendirme fırsatı sunar, eğlenirken aynı zamanda sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olur. Çocuğunuzla oynayacağınız fiziksel oyunlar ona kazanma ve kaybetme duygusunu tattıracak, duygusal gelişimini de destekleyecektir.

Yapıcı/yapılandırmacı Oyun:

Bu tip oyunlarda çocuklar yaratıcılıklarını son derece yüksek düzeyde kullanılırlar. Bebeklik döneminin sonları ile başlar çocuğunuz yaş aldıkça da kapsamı ve düzeyi gelişir. Yapıcı oyunda çocuklar çevrelerini keşfetmeye başlarlar ve bazı örüntüler öğrenirler, neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını deneyerek öğrenirler. Oyun esnasında başardıkları her görevde kendilerine güvenleri artar ver daha yaratıcı ya da daha mücadeleci şeyler denemeye cesaret ederler. Nesnelerin farklı özelliklerini kullanarak oyunda kullanmaya başlarlar.
 

Yorumlar