Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Sosyal ve Duygusal Gelişim: 2 Yaş
Beğen


İsviçreli ünlü Psikolog Jean Piaget’e göre, 2 yaş çocuğunun gösterdiği en önemli özellik egosantrizmdir. Egosantrizm, olaylara sadece kendi açısından bakabilmek, başkasının bakış açısından bakma yeteğine sahip olmamak demektir.

 

2 yaşındaki çocuk, çevresindeki kişilerin de kendi düşüncelerinin olabileceğini anlayamaz. Çevresini, kendi düşüncelerine dayaranak algılamaya ve yorumlamaya çalışır.

Kendi bağımsızlığının farkına varmaya başladığı bu dönemde, çocukta, ebeveynlerinin desteğini hissetme ihtiyacı oldukça yoğundur. Arkadaşlarıyla beraber olmaktan ve onlarla oynamaktan hoşlanır, fakat yine de arkadaşlarıyla tam bir bağ kurmaktan kaçınır.

 

Bu dönemde, duygu ifadeleri çok önemlidir. Ebeveynin, çocuğunun o an hissettiği duyguları ifade etmesi, çocuğu kendi duyguları ile yüzleştirecek ve çocuk duygularının farkına varmaya başlayacaktır. Örneğin, çocuğun korktuğu bir anda ebeveynin, “korktuğunu biliyorum.” gibi çocuğun duygusunu ifade etmesi, çocuğu sakinleştirecektir. Ayrıca, çocuk bu sayede çevresindeki kişilerin hissettiği duyguları anlamaya başlayacak ve duygularla kelimeler arasında bir bağ oluşturacaktır. Örneğin, ebeveyninin duygu durumunu gözlemleyerek; “anne mutlu mu?”, “baba üzgün mü? “gibi cümleler kurabilir.

 

Kısacası 2 yaşındaki çocuk;

• Ebeveynlerini ve çevresindeki çocukları gözlemlemeye ve  taklit etmeye başlar.

• Bağımsızlığını kanıtlamaya çalışır.

• Çevresindeki çocuklarla, oyun oynamak için iletişime girer.

• Kendisini çevresindeki herkesten ayrı tutar.

• Yapacağı herhangi bir hareketi, ebeveynlerinin onaylayıp onaylamayacağını anlar.

Yorumlar