Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Tek Derdiniz Bu Olsun!
Beğen

Dünyanın en güzel duygusu annelik, bu kesinlikle tartışılamaz. Ama dünyanın en zor olgusu da annelik ve bu da tartışılamaz. Bade'nin geçirdiği tüm süreçler benim için zorlayıcıydı. Bu durum büyük bir ihtimalle ilk bebeğim olmasından kaynaklandı. Panik halinde ve acemi tavırlarım da oldu, herkes tarafından takdir gören profesyonel yaklaşımlarım da. Ama kabul etmeliyim ki; benim için en zor süreç yemek yedirmek. Hiçbir şey beni bu kadar yıpratmamıştır sanırım. Mantıklı davranmaya çalışıyor, daha bilimsel yaklaşmaya çabalıyorum. Çocukların çoğunun büyümelerine yetecek kadar yedikleri ve yeterli kaloriyi aldıkları sürece sağlıklı olacaklarını biliyorum. Fakat işte o “Annelik” içgüdüsü yok mu? "Yeterli beslenemiyor küçücük kaldı",  "Şuna bak üzüme kürdan takmış gibi geziyor ortalarda", "Gerek yok ki bir büyüğünü almaya, bunu zor dolduruyor..."  Sürekli yemek problemiyle uğraşır ve bu konuda söylenir oldum. Ve benzeri bir sürü bir sürü söylenmelerim arasında sadece öğütler ve 'Aman tek derdin bu olsun' cümlelerini duymaktan öylesine yorulmuştum ki... Baktım ben geriliyorum iyice, ben gerildikçe Bade geriliyor, bu yüzden de yemesi inada biniyor, böyle olunca ben daha çok geriliyorum… Fasit daire. Evet, benim uzun süredir tek derdim bu anlayacağınız.

Nasıl çözerim araştırmaları arasında birçok yaklaşımı okudum. İlk çözüm 'aç bırak' oldu. 1 saat, 3 saat, 4 saat... Yok, Bade yemez. Ben üzülüyorum 'Aç geziyor çocuk' diye. Bu yöntemi geçtim. İkinci yöntem 'sıvı az tüketsin, emzirmeni azalt'; o da olmadı, kıyamam ki... Emzirmek için ne acılar çektim ben. Kitap yöntemleriyle uğraşırken, bir yandan da birçok yemek tarifi aldım. Yemeklere şekiller verdim, en sevdiği gıdalarla karışımlar yaptım. Sonra iPadle yemek yemeler başladı. 'Yiyor az da olsa, neyse' tatmininin yerini bir süre sonra 'iPad bağımlılığı olur mu, ne yediğinin farkında değil obez olur ileride' gibi kaygılar aldı. ipad’in yerini alacak bir sürü oyuncak inceledim. Bu arada tabii sürekli belli otoritelerin makalelerini okudum. Genelde hepsi aynı şeyi söylüyor, diyor ki; 'Çocuğunuz kendi kendine yemeli ve o sırada onu oyalayacak bir şeyle uğraşmamalı'. Yani çocuk yemekle baş başa kalmalı, arada TV, iPad vb. hiçbir şey olmamalı. 'Porsiyonları kendisinin ayarlamasına izin verin.' Böyle bir ayar Bade için 1 tatlı kaşığı oluyor genelde. 'Yemek yedirmek için ısrar etmeyin, onu ödüllendirmeyin veya ceza vermeyin.' Ve benzeri bir sürü yaklaşım var. Tek söyleyebileceğim; bu otoritelere selamlarımı iletiyorum.

Sonra bir yerde “Beraber geçirdiğiniz bir zaman diliminde çocuğunuzdan ailenizdeki her kişi için (anne-baba-kardeşler ve kendisi) birer resim yapmasını isteyin (resim kağıdına), sonra bu kağıtları bir kırtasiyeye götürün ve PVC ile kaplatın. Bir sonraki öğünde çocuğunuza sürpriz yapıp sofrada Amerikan servis olarak onun resimlerini kullanın. Herkesin keyif aldığını çocuğunuza hissettirin.' diye bir öneri okudum. Tabi ki Bade henüz resim yapamıyor ama tam bir hayvan delisi. Hayvanlı Amerikan servisi araştırıyordum ki şöyle bir ürün buldum:

Jaq Jaq Bird Taşınabilir Boyama Tahtası ve Amerikan Servis  iPad’in yerini alabilecek, hem de okuduğum öneri doğrultusunda en azından daha faydalı bir şekilde Bade'yi oyalayabilecek bir üründü bu. Üründe tebeşir ile resim yapılan bir yüzey, arkasında da desenli bir yüzey var. Süper bir Amerikan servis olur çünkü su geçirmiyor ve leke tutmuyor. Siyah yüzeyi tamamen zararlı maddelerden arındırılmış. PVC, BPA ve Ftalat (Ftalat plastiklere esnekliği arttırmak amaçlı eklenen kanserojen bir maddedir) içermiyormuş. Herhangi bir katkı maddesi içermemesi gönül rahatlığıyla kullanabilmemi sağlıyor.

Boyama için kullanılan tebeşirler ‘ButterStix Zero Dust Chalks’ diye adlandırılıyor, yani Sıfır Toz ve aynı bir pastel boya gibi yumuşak. Tozsuz olması Bade gibi alerjik bebekler için süper bir buluş. Nemli bir bezle silinebilen tebeşirlerin renklerini de çok beğendim.

Taşınabilir olması, rulo yapıp çantaya atabilmemi ve gittiğim her yerde kullanabilmemi sağlıyor. Çocuğunuzun yemek yerken boyama yapması ya da sizin yaptığınız resimlerle eğlenirken yemek yemesi yaratıcılığı için eğlenceli bir seçenek gibi gözüküyor.

Jaq Jaq Bird Taşınabilir Boyama Tahtası ve Amerikan Servis, Bade'nin yeme problemine bir çözüm oluşturur mu bilemiyorum. Ancak zamanla ve sabırla geçecek bir süreç olduğunu düşünüyorum. Bu konuda daha az yıpranmaya başladığımı söyleyebilirim. Ballı Bade'min hala enerjik bir şekilde koşuşturması ve oyunlar oynaması, bir süredir 'yetecek kadar yiyor en azından' rahatlaması veriyor bana. Aslında düşününce, umarım tüm yaşamımız boyunca tek derdimiz bu olur.

 

Yorumlar