Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Televizyon İzleme Alışkanlığının Düzenlenmesi
Beğen

Çocuğunun uzun saatler süresince televizyonun karşısında oturması, televizyonda yaşına uygun programlar izlememesi ya da televizyondan öğrendiği olumsuz davranışları sergilemesi ebeveynleri kaygılandıran durumlar olarak değerlendirilebilir. 

Bu durum ile başa çıkma konusunda sıkıntılar yaşayan ebeveynlere bir çözüm yolu öneren Harvard Üniversitesi’nden Dr. Ronald Slaby, aşağıdaki adımları izleyen ebeveynlerin çocuğun televizyon izleme alışkanlığının düzenlenmesi konusunda başarılı olabileceklerini ortaya koymuştur:

• Televizyon izlemeyi sınırlandırın: Televizyon bebek bakıcısı olarak kullanılmamalı ve çocuğun televizyon izleyeceği saatler ve televizyonda izleyebileceği programlar belirlenmeli Bu kurallara sadık kalınmalı ve çocuğun odasına televizyon konmamalı.

• Televizyonu bir ödül olarak kullanmaktan kaçının: Televizyon izlemenin bir ödül; izlememenin ise bir ceza olarak kullanılması, televizyonun çocuk için daha çekici bir hal almasına sebep olacaktır.

• Çocuğu uygun programları izlemesi için teşvik edin

• Televizyonda verilen bilgileri çocuğa açıklayın: Mümkün olduğu kadar çocukla beraber televizyon izlemeye çalışın. Televizyonda verilen bilgileri çocukla konuşun, yanlış olduğunu düşündüğünüzü çocuğa açıklayın. Çocuğun televizyonda verilen bilgileri üzerine düşünmeden kabul etmesini, çocuğu bu bilgiler hakkında tartışmaya teşvik ederek engelleyin.

• Çocuğunuza model olun: Televizyonu fazla izlemekten kaçının, izlediğiniz programların şiddet öğeleri içermediğine dikkat edin.

• Çocuğunuzu yetiştirirken sıcak ve mantıklı bir yöntem izleyin: Sıcak ve mantıklı davranışlar ile karşılaşan çocuklar, televizyon programı seçimlerini de şiddet içermeyen ve toplum yanlısı davranışları geliştiren programlardan yana kullanacaklardır.

Referans:

Early violence preventation / R.G. Slaby

 

 

Yorumlar