Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Tuvalet Eğitimi İçin Öneriler
Beğen

Tuvalet eğitimi için doğru zamanın geldiğine karar verdikten sonra, bu süreci kolaylaştırmak için önemli noktalara dikkat etmek gerekir. Öncelikle çocuğunuza bunun doğal bir şey olduğunu ve bundan utanmaması gerektiğini anlatın.  


1- Bir lazımlık alarak başlayın ve onu gittiğiniz yerlere de götürün.

2- Çocuğunuzun tuvaletinin geldiğini anlaması için ona yardımcı olun.

3- Ona tuvaletinin geldiğini gösteren belirtileri anlatın, tuvaleti geldiği zaman karnının nasıl olduğunu sorun. Tuvaletinin geldiğini gösteren fiziksel belirtileri ve tuvaletini yapması arasındaki bağlantıyı anlamasında ona yardımcı olun.

4- Küçük tuvaletinin olup olmadığını sık sık sorun.

5- Tuvaletini yaparken yanında durarak onu cesaretlendirin.

6- Tuvaletini yapacağı zaman üzerini çıkarması gerektiğinin onun için kafa karıştırıcı ve karmaşık bir olay olabileceğini unutmayın. Tuvalet eğitimi sırasında kolayca çıkarabileceği giysiler giydirmeye çalışın. Kolayca aşağı indirebileceği kıyafetler, fermuarlı ve düğmeli kıyafetlerden daha iyi seçeneklerdir. 

7- Lazımlığını tuvalet eğitimini hatırlaması için yakınında tutun. Bazı çocuklar utangaçtır, bu yüzden tuvaletini yapmaya konsantre olmasını sağlamak için daha özel bir yer seçerek olumlu sonuçlar alabilirsiniz. 

8- Bu süreçte evden çıkmamazlık etmeyin. Farklı ortamlarda da bu durumu tecrübe etmesine müsaade edin. Altına bez bağlamayın ve yavaş yavaş evin dışında da bu süreci öğrenmesini sağlayın. Dışarı çıkmadan önce küçük tuvaletinin olup olmadığını sorun. 

9- Süreklilik bu sürecin başarılı olması için çok önemlidir. Altına bez bağlamayı bir güvence olarak görmeyin. Bir bez bir iç çamaşırı arasında gidip gelirse kafası karışabilir. Bezlere veda edip yeni bir alışkanlık kazanmasını sağlayın.
 

Yorumlar