Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Video Oyunlarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri
Beğen

Günümüzde, video oyunlarının çok tartışılan bir konu olması nedeniyle, bu oyunların çocukların ruh ve beden sağlığı üzerine etkileri birçok araştırmacının ilgisini çekmektedir. Fakat bu araştırmalardaki en önemli problem, video oyunlarını tek bir kategoriye sokmaya çalışmak ve onları “iyi” ve “kötü” olarak ayırmaktadır.

Iowa State Üniversitesi’nden Douglas A. Gentile’ın bu konu üzerine yaptığı 2011 tarihli meta-analiz çalışmasına göre, video oyunları ve çocuklar arasındaki ilişkiyi 5 ana bölüme ayırmak doğru olacaktır:

 

1) Oyuna Harcanan Zaman: Oyuna harcanan zaman miktarı, okul performansı, obezite riski ve diğer fiziksel sonuçlar arasında güçlü bir bağlantı bulunmuştur. Çocuğun video oyunlarına harcadığı her saat; ders çalışmaya, okumaya, araştırmaya veya eğitimine fayda sağlayacak herhangi bir aktiviteye harcanmadığı saat anlamına gelmektedir.

Ayrıca okulda başarısız olan çocuklar, bu durumun kötü sonuçlarından kaçmak ve kendilerini daha iyi hissetmek için video oyunlarına daha fazla zaman ayıracaktır.

Journal of Pediatrics dergisinde yayınlanan, Laurson ve çalışma arkadaşlarının 2008 yılında yaptığı araştırmaya göre, fiziksel aktivite azlığı nedeniyle video oyunlarına harcanan zaman miktarı arttıkça obeziteye yakalanma riski artmaktadır. Fakat, son yıllarda trend olan Nintendo- Wii gibi hareket bazlı oyunlar, çocuklar üzerinde tam tersi etki sağlayabilmektedir.

 

2) Oyunun İçeriği: Klinik psikolog Anderson’un 2004 yılında yaptığı meta-analiz çalışmasına göre, şiddet içerikli oyunlar, saldırgan düşünce, duygu ve hareketlerin artmasına sebep olmaktadır. Tam tersi etki ise 2009 yılında Gentile ve çalışma arkadaşlarının yaptığı araştırmada bulunmuştur. Prososyal davranış içerikli, birbirine yardım eden karakterleri içeren oyunlar, çocukta bu tarz davranışların gelişmesini sağlayabilmektedir.


3) Oyun Şartları: Aynı oyun içerisindeki farklı şartlar, farklı sonuçlar doğurabilir. Çocuğun aynı oyunda başarılı olabilmesi için “karşı takımdan birini vurması” ya da “herhangi birini vurması” arasında farklar vardır. Bir takımın parçası olarak oynadığında; çocukta daha az empati, daha fazla saldırganlık duyguları ortaya çıkacaktır.


4) Oyunun Yapısı: Yapılan araştırmalara göre, video oyunları, çocukların görsel dikkat becerilerini geliştirmektedir. Video oyunlarının etkileri üzerine çalışmalar yapan, Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden Green ve Rochester Üniversitesi’nden Bavelier’in 2003, 2006 ve 2007 yıllarında yaptığı tekrarlı araştırmalarda, “zıplayarak saldırma” içeren şiddet oyunları görsel dikkati arttırmaktadır. Bu tür oyunlarda çocuk, düşmanın hangi yönden geleceğini görebilmek için tüm ekranı taramak ve en küçük değişikliği farketmek zorundadır. Bu durum, bazı video oyunlarının neden görsel dikkati arttırdığı konusunu açıklamaktadır.

 

5) Oyun Araçları: Video oyunlarını oynamak için klavye, mouse veya joystick gibi araçlara ihtiyaç vardır. Bu araçları kullanmak çocukların ince motor becerilerinin, kaba motor becerilerinin ve denge becerilerinin gelişmesini sağlamaktadır.

Öğretmenlere, ailelere, araştırmacılara ve oyun yapımcılarına göre video oyunları genellikle ya övülür ya da yerilir. Çünkü video oyunlarına karşı çıkan araştırmacılar şiddet içerikli oyunlara, destekleyenler ise diğer etkilerini göz önünde bulundurur. Bilinçli ebeveynlerin yapması gereken ise, video oyunlarını iyi ve kötü tüm yönleriyle değerlendirmek, çocukları için doğru oyunları seçmek ve uygun miktarda oynamalarını sağlamaktır.

Önerilen Bölüm Yazıları: 

Çocuk ve Televizyon

 

Referanslar:

The Multiple Dimensions of Video Game Effects/ Douglas A. Gentile.

An update on the effects of playing violent video games, Ander/ C. A.

Combined influence of physical activity and screen time recommendations on childhood overweight/ Laurson, K.

Action-video-game experience alters the spatial resolution of vision /Green, C. S., & Bavelier, D.

 

 

Yorumlar