Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Aile İlişkilerindeki Sorunları Anlayabilmek
Beğen

 


Yüzleşmesi en zor şeylerden biri de, sadece size bağlı olmayan ve diğer aile bireylerine de bağlı olan aile ilişkilerine saygı duymaktır. Aile ilişkilerinin iyi gitmesi de kötü gitmesi de sadece size bağlı değildir. Bir atasözünün de dediği gibi; eğer iki kişi kötü bir durumla karşılaşmışsa bu sorundan her ikisi birden sorumludur. 

Aile ilişkilerinde büyük bir sorun olduğunda hemen kontrol altına alma stratejisi denenir. Bir taraf diğerine baskın gelmeye çalışır. Bazen bu yöntem işe yarar; özellikle de her iki taraf birden makul davranıyorsa. Ama çoğu zaman sadece sinirlerin daha da gerilmesine sebep olur.
Diğer bir yolda karşınızdaki değiştiremiyorsanız onu olduğu gibi kabul etmektir. Bu yöntem de bazen işe yarar ama eğer sorunlar tatmin edici bir şekilde halledilmediyse, yine kızgınlık ve küslük kaçınılmazdır. 

Bu iki yöntemden de sonuç alınamazsa denenebilecek bir yol daha vardır. Bu da sorunu çözebilmek için kendinizi değiştirmektir. Ancak bunun için önce sorunun sizden kaynaklandığını anlamalısınız ve sonra ona göre olaylara bakış açınızı değiştirerek ya da hassasiyetinizi arttırarak sorunları çözebilirsiniz.  

Eğer ilişki sorunlarına içe dönük bir yöntemle bakacak olursak, bu sorunları kendinizde sevmediğiniz yönlerin size bir şekilde yansıması olarak değerlendirebiliriz. Eğer olumsuz bir ilişki yaşıyorsanız, bu sizin kendi fikirlerinizde bir çatışma olduğunu gösterir. Eğer içsel olan sorunlarınızın cevabını devamlı dışarıda arıyorsanız, asla bulamayabilirsiniz. Ama eğer cevapları kendinizde aramaya başlarsanız, sorunlarınızı çok daha kolay çözebilirsiniz. 

Yorumlar