Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Ayrılık Sonrası Yeni bir Siz!
Beğen

"Sorun sende değil, bende!" ile başlayan cümleler veya türevleri ile oldukça sık karşılaşmışızdır. Cümleler, partnerimizin ağzından öylece dökülüverir, bizeyse tüm ilişkiyi gözden geçirmek ve hatanın kimde olduğunu bulmak kalır.

Ayrılıklar, hafif alınmayacak kadar ciddi yaşam olaylarıdır. Bazen bir ilişkinin sona ermesi insan hayatındaki travmatik olaylardan biri olabilmektedir. Arizona ve Virginia Üniversitelerinin yaptığı, Personal Relationships’de yayınlanan araştırmaya göre, ayrılık, çoğunlukla üzüntü ve strese sebep olmakla birlikte depresyona yakalanma riskini arttırmaktadır. Ayrıca uyku bozuklukları, karmaşık düşünceler, endişe bozuklukları, korku ve güvensizlik ayrılık yaşayan kişilerde sıkça görülmektedir.

KADINLAR VE ERKEKLER

Bir ilişki sona erdiğinde, kişinin mizacına bağlı olarak bazı insanlar kendilerini, bazıları ise partnerlerini suçlarlar. Kendilerini suçlayan insanlar fiziksel görünüşlerinin, kişiliklerinin veya sosyal becerilerinin ilişkilerinde problem olduğunu düşünürler.

Öte yandan partnerlerini suçlayanlar ise, partnerlerini duygusal olarak istikrarsızlıkla veya bağlanma problemlerine sahip olmakla suçlarlar.

Hawaii Üniversitesi Psikoloji Bölümünden Patricia Choo ve çalışma arkadaşlarının yaptığı çalışmada, ilişkilerde yaşanan problemler için kadınların genellikle kendinlerini suçladığı, erkeklerin ise partnerlerini suçladığı rapor edilmiştir. Kadınlar, erkeklere göre daha fazla suçluluk, endişe ve üzüntü hissetmektedir.

Araştırmalar, ayrılık sonrası kullanılan stresle başa çıkma tekniklerinin, kadınlar ve erkekler için farklı olduğunu göstermiştir.

Kadınlar, daha çok duygu kontrolü ve yaşananları derinlemesine düşünüp irdelemek gibi stratejiler kullanırken; erkekler, problemlerle başa çıkmak için dikkat dağıtıcı aktivitelere başvururlar.

İyileşme süreci

Ayrılıkla başa çıkmaya başlandığında yapılması gereken, kendi ihtiyaçlarınıza odaklanmaktır. Arkadaşlarınız veya aileniz, size destek olmak veya tavsiye vermek için yanınızda bulunacaktır; fakat yapmanız gereken, kendi duygu, düşünce ve sezgilerinize odaklanmaktır. Ayrıca iyileşmenin sizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu unutmamalı ve kendinizi iyileşmeye zorlamalısınız. Nasıl ayrılmış olursanız olun, bu ayrılıktan dersler çıkarmak sizi sadece ileri götürmekle kalmaz, sizi ileriki ilişkilerinizde daha güçlü, daha zekice davranan ve daha iyi bir partner yapar.

Ayrılık sonrası iyileşme için 8 öneri

The Break-Up Survival Guide’ın yazarı Amanda Booth’un iyileşme sürecini hızlandırmak için önerileri:

  1. Aramayın ya da mesaj atmayın: Özellikle dikkat etmeniz gereken zaman, alkol aldığınız bir gecenin devamıdır. Numarasını telefonunuzdan silin. Kendinize zaman tanıyıp iyileşebilmek için ne gerekiyorsa yapın. Facebook’tan silmeyi ihmal etmeyin.
  2. Egzersiz yapın: Yürüyüşe çıkın, yüzün ya da spor salonuna yazılın. Aktif olmak ve hareket etmek, beyninizde serotonin hormonu salgılanmasını arttıracak ve sizi daha mutlu hale getirecektir.
  3. Evde oturmayın: Dışarı çıkıp temiz hava alın ya da tek başınıza bir komedi filmine gidin.
  4. Sosyal destek alın: Sizi iyi hissettirecek insanları arayın ve onlarla vakit geçirin.
  5. Yaşadığınız alanı tekrar dekore edin: Size, onu hatırlatacak eşyalar varsa atın ve kendi isteğiniz ve rahatınız doğrultusunda evinizi tekrar dekore edin.
  6. Çalışmayı ihmal etmeyin: Çalışmak, dikkatinizi dağıtacak ve iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.
  7. İçki, sigara ve çikolatayı kesin: Ayrılıklar hassas insanlar için genellikle çok fazla içki veya sigara içmek ya da çikolata yemek gibi aşırı davranışlara sebep olur. Bu tür davranışlar iyileşme sürecini yavaşlatacağından bunlara “dur” deyin.
  8. Eğer ayrılığı aşmakta çok zorlanıyorsanız, profesyonel yardım alın. 

 

Referanslar

The emotional sequelae of nonmarital relationship dissolution: Analysis of change and intraindividual variability over time./ David A. Sbarra and Robert E. Emery

Gender, Love Schemas, and Reactions to Romantic Break-Ups/ Patricia Choo, Timothy Levine, Elaine Hatfield

The Break-Up Survival Guide/ Amanda Booth

Yorumlar