Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Çalışan Anneler için Hayat Kurtaran Tüyolar!
Beğen

Çalışan anne olmanın zorlu olduğu kabul edilmesi gereken bir gerçek!

Çalışan anneyseniz, etrafınız beklentilerle dolu insanlar ile çevrilidir. Kocanız iyi bir eş olmanızı, çocuklarınız iyi bir anne olmanızı, patronunuz iyi bir çalışan olmanızı bekler.

Beklentilerin hepsini mükemmel seviyede karşılamaya çalışmak, sizin için oldukça sıkıntılı, hatta tehlikeli olabilir.

Aile hayatınız ile iş yaşamınız arasında nasıl bir denge kurabilirsiniz?

Kendinizi unutmayın!

Önce siz varsınız. Siz sağlıklı ve mutlu olduğunuz sürece; çocuklarınız ve eşiniz mutlu olacaklar, işiniz doğru bir şekilde yürüyebilecek. Bu nedenle, sağlığınıza dikkat edin. Abur cuburlardan kaçının. Taze meyve ve sebze ile beslenmeye çalışın. Haftada en az bir gün egzersiz yapın. Kendinize uyku düzeni oluşturun.

Çalışan bir anne olduğunuzu kabullenin.

Kendinizi, evde çocuk yetiştiren anneler ile kıyaslamayın. Herkesin kendine ait bir yaşam tarzı olduğunu, kendine ait doğruları olduğunu unutmayın. "Hiçbir işe yetişemeyeceğim, bir şeyler eksik kalacak" düşüncesini kafanızdan atın.

Çocuğunuz ile zamanınızı doğru kullanın.

Çocuğunuz ile birlikte geçirilen zamanın kalitesinin önemli olduğunu unutmayın. Çoğu zaman, beraber oyun oynayacağınız ya da gece yatmadan ona masal okuyarak geçireceğiniz 25 – 30 dakika, 3 saat boyunca çocuğunuzun yanında olup hiçbir etkinlik yapmamaktan çok daha faydalıdır.

Eşiniz ile zamanınızı doğru kullanın.

Aynı şekilde, geçirilen vaktin kalitesi çok daha önemli. Çalışan annelerin yaptığı hatalardan biri de, çocuk - iş çizgisinde gidip gelmeleri ve eşlerini ihmal etmeleridir. Eşinizin her zaman sizi anlayışla karşılayacağını düşünmeyin, duygusal anlamda size ihtiyaç duyabileceğini unutmayın. Bu duruma basit bir çözüm olarak, uyumadan önce gerçekleştirilen yatak odası muhabbetlerini deneyebilirsiniz.

İşinize doğru vakti ayırın.

İşlerinizi planlı bir şekilde, iş yerinizde halletmeye çalışın. İşinizi eve taşımayın.

Doğru planlama yapmayı öğrenin.

Plan, plan, plan. Çalışan annelerin en çok öğrenmesi gereken, doğru bir planlama stratejisidir. Planlı bir şekilde yaşamak ve çalışmak, işleri tamamlamanıza ve stresi azaltmanıza yardımcı olacaktır. Bunun için öncelik listesi hazırlayın, yapılması gerekenleri sıraya koyun.

Paranızı planlayın.

Paranızı doğru bir şekilde harcamayı öğrenin. Size nelerin yardımcı olabileceğini, hayatınızı nelerin kolaylaştırabileceğini bulun ve paranızı bunlara harcayın.

Teknolojiden faydalanın. 

Bu sayede her an her yerde, maillerinize ulaşabilir, işlerinizi halletme fırsatı yaratabilirsiniz.

Ailenin tüm bireyleri ile destek sistemi oluşturun.

Unutmayın! Ailenin, tüm işleri halletmesi gereken kişisi sadece siz değilsiniz. Çocuklarınıza, eşinize ev işlerini nasıl halledilebileceklerini öğretin. 

Yorumlar