Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Çalışmak veya Çalışmamak
Beğen

Doğumdan sonra, işe geri dönmek ve dönmemek arasında karar verirken zorlanabilirsiniz. Ekonomik olarak yeterince güçlü olmasanız bile, işe yeniden başlamadan önce ne kadar süre bekleyeceğinize karar vermek oldukça önemlidir. Eğer kararsızsanız, bazı sorulara cevap vererek kararınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Ne Zaman İşe Dönmelisiniz?

Eğer işe dönmek konusunda insiyatif sahibi olmak gibi bir şansınız varsa, ideali çocuk bir ya da iki yaşına geldikten sonradır. İki yaşındaki çocuklar sosyalleşmeye başladıklarından ve grup aktivitelerine katılabildiklerinden doğumdan sonra işe dönmek için iki yıl beklemek daha iyi olacaktır. Şayet böyle bir şansınız yoksa yarı zamanlı bir iş bulmayı deneyebilir ya da bebeğiniz büyürken sizi onun yanında olmaktan alıkoyacak kadar sıkı bir işte çalışmaktan kaçınabilirsiniz. İlk 3 ila 5 ay arası sadece bebek için değil, aynı zamanda ebeveynlik duygusunun gelişebilmesi adına anne için de çok önemlidir. Anne ve çocuğu arasındaki o özel bağın önemini göz ardı etmeyin. Çünkü bebeğin sevildiğini ve güvende olduğunu hissetmesi buna bağlıdır. 

Zihinsel ve Duygusal Anlamda Hazır Olun

İş ve ev arasında geçecek olan koşuşturmaya kendinizi hazırlayın. Ölüm ya da taşınma gibi önemli meseleler olmadıkça, eve döndüğünüzde iş stresinden kurtulmuş olun. Bu, ailenize yansıtacağınız pozitif enerji için çok önemlidir. Bebeğinizin gelişimindeki önemli anları kaçırma ihtimalinize karşı hazırlıklı olun ve bakıcıya karşı duyabileceğiniz kıskançlık hissinizi de kontrol altında tutun. Bu tarz durumlarda sakin kalmalısınız ve unutmamalısınız ki; sizin davranış biçiminiz ve tutumunuz bu süreçteki huzur açısından son derece önemlidir.  

Çocuk Bakımı

Diğer bir önemli konu da bebeğinize bakacak doğru kişiyi seçmektir. Eğer bakıcıya güvenirseniz işinize yoğunlaşabilirsiniz. Ne kadar sürerse sürsün, bakıcıyı seçerken mümkün olduğunca hassas davranın. Bakıcınızı belirledikten sonra, eve sürpriz ziyaretlerde bulunun ve her daim çocuğunuzun bakımıyla siz de ilgilenin. Çoğu insan çocukların kişiliklerinin şekillenmesinde ilk yılların çok önemli olduğuna inanır. Ancak bu, çocukların kişiliklerinin şekillenmesindeki süreçte sadece anne babanın rolü olduğu anlamına gelmemektedir. Çocuğun dünyası sevgiyle ve hassasiyetle yaklaşan bir bakıcının sayesinde de zenginleşir. İdeal bir çocuk bakım ortamında, çocuğun ihtiyaçları kadar ebeveynin ihtiyaçları da önemlidir.

Destek Alın

Doğum yaptıktan sonra ya da tekrar çalışmaya başlarsanız, size yardımcı olabilecek kişileri hamilelik döneminizde kafanızda belirleyin. Ailenizden yardım isteyebilir ya da profesyonel yardım alabilirsiniz. Eğer çalışmaya başladıktan sonra da bebeğinizi emzirmeyi düşünüyorsanız, işte sütünüzü sağabileceğiniz ve saklayabileceğiniz bir yer bulmanız iyi olacaktır. Yasal olarak hakkınız olduğundan, eğer mümkünse öğle arasında eve gidebilir ve bebeğinizi emzirebilirsiniz.      

Kendinizi İhmal Etmeyin

Bebeğiniz, tabii ki sizin önceliğiniz ama bu arada kendinizi de ihmal etmemelisiniz. Mutlu bir annenin, bebeğine çok daha fazla mutluluk verebileceğini unutmayın. Kendinize biraz da olsa vakit ayırmaya çalışın. 10 dakikalık bir dinlenme süresi veya sıcak bir duş size çok iyi gelebilir ve motive olmanıza yardımcı olabilir. 

Yorumlar