Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Çalışmayan Bir Anne veya Baba Olmanın Olumlu Tarafları
Beğen

Çoğu çift, doğumdan sonra çalışılıp çalışılmayacağına karar verirken ekonomik durumlarını göz önünde bulundurur. Kimi anne baba çocuklarıyla birlikte evde olmayı seve seve tercih etse de, bunu maddi olarak karşılayamayabilir. Kimi de çocuklarını sever ancak işten de ayrılmak istemez.

Şunu söylemek gerekir ki; aileler, eşlerden birinin geliriyle de geçinebilir. Ayrıca aşağıda da eşlerden birinin neden evde kalması gerektiğini anlatan sebepleri bulabilirsiniz.

Para

Hem annenin hem de babanın çalışması, çok daha fazla para kazanmak anlamına gelmeyebilir çünkü çocuğun giderleri dışında, eşlerin ikisi de çalıştığında ortaya çıkacak başka giderler de vardır. 
Benzin/yol parası, yeme içme gibi işe gidildiğinde ortaya çıkacak masraflar tahmininizden çok daha fazla olabilir. Ayrıca iş kıyafetleri masraflarını da göz ardı etmeyin. Ayrıca çocuğunuzla kim ilgilenecek? Eğer bakıcı bulacaksanız, maaşınızın yarısını bakıcıya vermeye hazır olmalısınız.

Zaman

Ebeveynlik tüm gün yapılan bir iştir. Eğer hem anne hem de baba tam zamanlı bir işte çalışıyorsa, çocuklarıyla çok az vakit geçirebilirler. Çalışmayan bir ebeveyn olursanız da ev işleri çok fazla zamanınızı alacaktır. Fakat bu işleri çocuğunuzla beraber yapabilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte alışveriş yapmak ya da evi temizlemek sandığınızdan çok daha eğlenceli olabilir.

Enerji

Hem annenin hem de babanın tam zamanlı çalıştığı bir ailede çocuklarıyla ilgilenebilecekleri zaman kısıtlıdır. Anne babadan biri tüm gün evde olursa, tüm enerjisini çocuğu için harcayarak onunla iyi vakit geçirebilir. Eğer çalışan diğer eş de hafta sonları çocuğuna fazladan vakit ayırabilirse, çalışmayan eşin dinlenmesine de imkan sağlamış olur. Az ya da çok olsun her iş stres yaratır. Hem anne hem baba çalışıyorsa, ailedeki stresin artması kaçınılmazdır. Evde kalıp çocuk bakmak çok yorucu bir iş olsa da, evde olduğunuz zaman işleri istediğiniz şekilde halletmeniz mümkün olacaktır.

Çocuğunuzla Kuracağınız Bağ

Eğer çalışmayıp evde kalırsanız, çocuğunuzun önemli anlarına tanıklık edebilirsiniz ve çocuğunuzun gelişimine olumlu katkılarda bulunabilirsiniz. Tabii ki sevgi dolu bir ortamı bir yuvada veya doğru bir bakıcıyla bulmanız da mümkündür. Bazı uzmanlar, çocuklara ebeveynleri tarafından bakılmasının çocukların ögrenme hızları ve gelişimleri açısından olumlu etkileri olduğuna inanmaktadır.

Çalışmayan ebeveyn olmanın avantajları çoktur ancak para, mutluluk ve işten alınan tatminin önemini tartmak ve yapılan fedakarlıkların değerini göz önünde bulundurmak önemlidir.

Yorumlar