Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Çocuğum, Bir Kardeşinin Olmasını Nasıl Karşılayacak?
Beğen

Çoğu küçük çocuk bir kardeşinin olmasını normal karşılarken, bazıları da bir kardeşi olmasından rahatsız olabilir.

Kıskançlık ve asabiyet

Bu tarz davranışlar genelde çok uzun sürmez; ancak bitene kadar da ebeveynlere sıkıntı verebilir. Bu kıskançlık sürecinin ilk birkaç haftasını kolaylıkla atlatabilmeniz için bazı hususlara göz atın:

- Küçük çocuğunuzun ve yenidoğan bebeğinizin fiziksel açıdan birbirlerine yaklaşmalarına belli bir derecede müsaade edin, böylece küçük olanın güvenliğini mümkün olduğunca sağlamış olursunuz. Tamamıyla iki çocuğu birbirinden ayırmak, daha sonradan bir ilişki kurmalarını güçleştirecektir; ama yine de büyük çocuğunuzu bebekle bir an için bile yalnız bırakmayın ve devamlı gözleriniz üzerlerinde olsun.

- Parmaklıklı oyun parklarından alarak büyük çocuğunuzun küçük olana erişmesini engelleyebilirsiniz.

- Bebeğin odasına kapı kilidi takarak, o uyurken büyük çocuğunuzun odaya giremeyeceğinden emin olabilirsiniz.

- İkili bebek arabalarında ya da arabanın arka koltuğunda ikisini çok yakın mesafede olacak şekilde yalnız bırakmayın.

- Büyük çocuğunuza onu hala sevdiğinizi ve ona olan ilginizin devam edeceğini gösterin, kardeşini kıskanmasının kesinlikle yanlış bir şey olduğunu ona ifade edin. Böyle yaptıktan sonra herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmazsanız, çocukları kısa aralıklarla bir araya getirmeyi deneyebilirsiniz. Bebeğe bakarken büyük çocuğunuzu da size yardım etmekle görevlendirebilirsiniz, ondan pamuk torbasını size vermesini isteyebilir, kardeşinin altını değiştirirken size yardım etmesini söyleyebilir ya da kardeşinin kıyafet seçimine yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.    
 

Yorumlar