Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Doğumdan Sonra Sorumluluklarınızı Eşinizle Paylaşın
Beğen

Bebeğin dünyaya geldikten sonra, içinde onun da olduğu yeni bir hayata başlamak oldukça çok çaba gerektirir. Artan sorumluluklar ve onları eşinizle paylaşma konusu da diğer bir endişe sebebidir. En önemli konu; bu durumu eşinizle birlikte açık bir şekilde çözümlemektir. Yapılması gerekenler listesi yaparken, kendinizi yalnız ve gergin hissetmemeye çalışın. Sizler ne ilk ne de son ebeveyn olan kişilersiniz. Sorumluluklarınızı eşinizle birlikte paylaşırken, daha iyi bir sonuç elde edebilmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

 

  • Sert tartışmalar yaşamamak için; yapılacak işleri eşinizle iş bölümü yaparak paylaşmanızda yarar var.
  • Bir probleme dönüşmeden önce bazı konuları kolaylıkla çözebilirsiniz. Bu süreçte iletişim kurabilmek çok önemlidir. Aile hayatınızı kolaylaştırmanın en iyi yolu iletişim ve öngörüdür.
  • Bebeğin bakımı da dâhil olmak üzere tüm yapılacakları listeleyin. İşleri isimlendirin ve detaylarını da belirleyin. Ailenizin günlük bütün işleri listede yer almalıdır. Bu listeye bir de çizelge ekleyin. Sorumlulukları paylaşırken, %50 yolunu izlemeyin. Görevleri birbirinden ayırarak rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz. 30 dakika daha az ev işindense, mutlu ve huzurlu bir ev ortamı daha önemlidir.
  • Eşinizden aşırı bir çaba sarf etmesi beklemeyin.
  • Anne olmaya alışmak çok kolay bir süreç değildir ve sorumluluklarını yavaş yavaş üstlenebilmesi için eşinize zaman tanıyın. Ayrıca geleneksel durumları da herhangi bir tartışmaya sebebiyet vermemek için göz önünde bulundurun ancak çok da fazla kendinizden ödün vermeyin.
  • Hem yerine getirilmesi gereken sorumluluklar, hem de bir çift olma durumu eşler arasındaki bağı sıkılaştıracaktır. Bu durumu eşinize de anlatın. Ev işlerinin başarıyla yerine getirilmesi durumunda romantik bir akşam yemeğiyle kendinizi ödüllendirebilirsiniz.
  • Bazen görevleri de değişebilirsiniz. Bazen yorgun olduğunuzda ya da aynı şeyi yapmaktan sıkıldığınızda, eşinizden yardım isteyebilirsiniz. Katı kurallara uymak yerine, nazikçe yardım istemek daha iyidir. 
Yorumlar