Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
İlişkilerde Kıskançlıktan Kurtulma Rehberi
Beğen

Birçok çifte göre kıskançlık, derin bir aşkın simgesi olarak görülse de, aslında kıskançlığın altında yatan nedenler bireylerdeki bağlanma problemleri ve ilişkideki güvensizliktir. Ayrıca kıskançlık, bireyde negatif düşünce ve duygulara sebep olmakta ve bireyin özsaygısını düşürmektedir.

Peki, bireyler kendilerine zarar veren bu duyguyla nasıl başa çıkabilir?

Sosyal psikologlara göre, kıskançlık ile başa çıkma yöntemleri 2 ana temele dayanmaktadır.

Birincisi, bireyin ilişkisini devam ettirme isteği, diğeri ise özsaygısını koruma güdüsüdür.  Eğer birey, hem ilişkisini devam ettirme isteğine hem de özsaygısını koruma güdüsüne sahipse, sorununun çözümünü partneriyle birlikte arayacaktır. Birey, ilişkisinde sınırların farkına varmaya çalışıp, partneriyle anlaşma içerisine girebilmektedir.

Diğer yandan, her türlü zorluğa rağmen ilişkisini devam ettirme arzusu içerisindeyse, birey kendi gururunu hiçe saymak ve partnerinin kıskançlığa sebep olan davranışlarına katlanmak zorunda kalabilmektedir. İlişkiyi yürütme arzusu içerisinde olan bireylerin aksine, özsaygısına önem veren bireylerde, partnerlerine ve hatta “rakiplerine” karşı sözel ya da fiziksel saldırganlık görülebilmektedir. Son olarak, ne ilişkisini devam ettirme isteğine ne de özsaygısını koruma güdüsüne sahip olan bireylerde, kendine zarar verme davranışı görülebilmektedir.

Duke Üniversitesi’nde yakın ilişkiler (intimate relationships), kadın psikolojisi (psychology of women) ve psikolojik tepkisellik (psychological reactance) konuları üzerine çalışmalar yapan Sosyal Psikolog Sharon Brehm’e göre kıskanç birey, vereceği tepkiden önce davranışının kısa ve uzun vadeli sonuçlarını düşünmelidir. Örneğin, bir kıskançlık anında, partnerinizle tartışmanız kısa vadede onu yanınızda tutabilir ve aynı zamanda sizin özsaygınızı korumanızı sağlayabilir; ama uzun vadede bu hareket, partnerizin sizden uzaklaşmasına ve özdeğerinizin düşmesine sebep olabilmektedir. Ya da böyle bir anda partnerinize yalvarma gibi davranışlar sergilemeniz, kısa vadede işe yarayabilir ancak uzun vadede sizi, partnerinizin gözünde değersizleştirebilmektedir.

Hawai Üniversitesi’nden Prof. Dr. Elanie Hatfield ve Prof. Dr. Richard Rapson’a göre, yeni arkadaşlar edinmek, çalışmak ya da üretmek kişinin kendisini değerli hissetmesini sağlayacak ve bireyin yaşadığı kıskançlık duygusunu azaltacaktır. Sonuç olarak birey, kıskançlığın yıkıcı etkilerinden kaçınmak için, herhangi bir kıskançlık anında duygusal patlamalardan kaçınmalı ve sahip olduğu yetenekleri konusunda özgüvenini arttıracak çalışmalar yapmalıdır.

ERKEKLER İÇİN İPUÇLARI

Kıskanç bir kadınla nasıl başa çıkılır?

1. Partneriniz, sizin güzel bir kadına baktığınızı fark ederse, inkâr etmeyin. Kabul ederek partnerinizin daha güzel olduğunu söyleyin.

2. Eğer bir kız arkadaşınızla akşam dışarı çıkmışsanız; “Bana güvenmiyor musun?” demek yerine “ Beni düşündüğünü görmek güzel.” deyin. Devamında ise onunla olan ilişkinizin eşsiz olduğunu hatırlatmayı unutmayın.

3. Sizi başka bir kadınla flört etmekle suçladıysa, onu incitmek istemediğinizi söyleyin ve bu olayın onu nasıl hissettirdiğini sorun.

4. Eski sevgilinizden konu açılırsa, konuyu geçiştirmeyin. Eski sevgilinizin geçmişte kaldığını ve artık şimdiki partnerinize bağlı olduğunuzu belirtin.

 

Social Psychology/ Stephen L. Franzoi

Crazy in Love/ Kessler Mike

Yorumlar