Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
İlişkiniz için Mutluluk Pratiği
Beğen
Uzman

Eşler arası doğru iletişim, ilişkiden alınan doyumu arttırmaktadır. Eşlerin arasındaki bağın güçlenmesini, empatinin oluşmasını sağlayan doğru iletişim ilişkinizde ne oranda yer alıyor?

Muhtemelen bazı çiftler, "Biz yeterince iletişime geçiyoruz, çok fazla sohbet ediyoruz." diyecektir; ancak sizin anlattıklarınızın ne kadarını eşiniz algılıyor, sindiriyor? Siz eşinizi ne kadar dinliyorsunuz? Eşinizin duygularını ve düşüncelerini anlamaya çalışıyor, onunla empati kuruyor musunuz?

Bir çok çiftin birbirini dinlemediği, sadece dinliyormuş gibi yaptığı bir gerçek. 

Bu durumun sonucu olarak da ilişkide, mutsuzluk, doyumsuzluk, anlaşılamama kaçınılmaz. 

Bu sorunun çözümü aslında çok basit: Aktif dinleme. 

Haftanın en az bir günü, en az 15 dakika, eşiniz ile birlikte sessiz ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortama geçin. Eşinizi, düşüncelerini ve duygularını size anlatması için, teşvik edin.  

Eşininiz size kendini anlatırken, sizin de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

1)Yorumlayın: Eşinizin paylaştığı düşünceleri ve duyguları yorumlamaya özen gösterin. “Demek bu şekilde düşünüyorsun..”, “ Demek kötü hissediyorsun..” gibi cümleler ile anlattıklarını algıladığınızı belirtin.

2)Soru Sorun: Eşinizin paylaşımlarından çıkarım yapmayın, sonuca atlamayın. Paylaştıklarını, eşinizin de tekrar düşünmesini ve durumun netleşmesini sağlamak için sorular sorun. Örneğin; “ ...... hissediyorum dediğin de, neyi kastediyorsun?”

3)Empati Gösterin: Eğer eşiniz olumsuz duygularından ve düşüncelerinden bahsediyorsa, kendinizi savunmayın! Empati göstermeye çalışın. Sadece dinleyin, anladığınızı gösterin.

4)Vücut Dilinize Dikkat Edin: Eşinizi dinlerken, beden hareketleriniz ile dinlediğinizi gösterin. Göz teması kurun, açık ve rahat bir vücut pozisyonunda oturun. Cep telefonu gibi dikkat dağıtıcılardan uzak durun.

5)Yargılamayın: Amacınız karşınızdaki insanı anlamak ve onunla empati kurmak. Bu nedenle, eşiniz konuşurken sözünü kesmeyin, yargılayıcı cümlelerden ve yüz ifadelerinden uzak durun.

6)Tavsiye vermeyin: Bazı durumlarda problemleri çözmek için tavsiye gerekmez. Önemli olan karşındaki insanı anlamak ve onu hissetmektir. 

Bu adımlar doğrultusunda gerçekleştirilen aktif dinleme egzersizleri sayesinde, eşiniz daha çok anlaşıldığını daha az yargılandığını hissedecektir. Bu sayede, daha mutlu ve doyumlu bir ilişkinin kapısı aralanacaktır. 

 

AnneForm Uzman Ekibi Çalıştığı Yer: AnneForm.com
Yorumlar