Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Karmaşanın İçindeki Düzen
Beğen
Köşe Yazarı

Evimde gayet düzenli ve toplu olan ben konu çantasına gelince hep bir kaosla karşılaşıyorum. Aslında gayet düzenli sayılır çantalarımın içi, sadece birazcık karışık. Buna karmaşanın içindeki düzen yani Kaos Kuramı diyorlar :) Kendi çantamda bunu sorun etmiyordum ta ki anne olup yanımda dev çantalar ve bebekle dışarı çıkmaya başlayana kadar.

 

Anneler sokağa çıktıklarında da hem bebeklerinin hem de kendilerinin evdeki gibi rahat olmasını isterler. Bebek bakım çantasında olması gerekenler listesi işte bu yüzden çok uzun bir hal alıyor.

Allahım ne zor işti ilk zamanlar. Alışveriş merkezlerinin bebek bakım odalarından kan ter içinde çıkıyordum. Çıkmadan özenerek hazırladığım bebek çantası eve geldiğimde karmaşık bir hal alıyordu. Küçük buzdolabı poşetlerinde kirli (ıslak) kıyafetler, yere düşmüş diş kaşıyıcıları ya da emzikler. Kendi çantamda bir şekilde düzeni sağlıyorum ama Bade’nin çantasında düzen sağlamak çok zor oluyordu.

Bir kere bebek çantasında o kadar çok gerekli parçalar var ki birini bile bırakamıyor insan. Öncelik bir sürü bez, sonra ıslak mendil, krem, alt değiştirme örtüsü, ateş ölçer, kıyafet yedekleri, mevsimine göre üstünü örtmek için battaniye, emzik, diş kaşıyıcı, sırtına koymak için küçük bezler, salyası için önlükler, kirli torbası yaparım diye aldığım poşetler, düşerse bir yere vurursa diye tedavi amaçlı krem, güneş kremi, gece uykusuna kadar kalırız diye tulumu… Ben yazarken yoruldum. Eminim içinde unuttuğum ama son dakika aman şu kalmış diye çantanın kenarına sıkıştırdıklarımda vardır.

Evden çıkmadan hazırlanan bu tam teçhizatlı çanta gayet düzgünken akşam eve döndüğümde çok karmaşık bir hal almış oluyor. Bu kadar çeşitli eşyanın içinde olduğu bir çantayı düzenlemek de inanın çok zor. Ben Bade’de hiç mama kullanmadım ama kullanan arkadaşlarım bu karmaşaya bir de biberon ve mama kaplarını ekliyordu. Hele bir de ek gıdaya geçtikten sonra bir süre yanınızda ekstra yemek çantası taşıyorsunuz. Ya da bebeğinize vermek için minik atıştırmalıkları küçük kaplarda yine çantaya sığdırıyorsunuz. Bebekle dışarı çıkınca çoğu zaman pratik ve hızlı çözümler bulmak gerekiyor. Elimi attığımda, hele de araba kullanırken kafamı çevirmeden el yordamı ile aradığımı bulabilmeliyim. Ya da Bade’yi bir elimde tutarken diğer elimle omzumdaki çantadan ıslak mendili ya da emziğini çıkarmam gerekebiliyor.

Bebekler çok talep kar, sürekli bir şeylere ihtiyaç duyuyorlar. İhtiyacınız olan şeyleri bulmak için sürekli çantanızı karıştırmak zorundaysanız. Hadi temiz düzenli eşyaları biraz olsun karmaşadan uzak tutabildiniz, bir süre sonra kirliler de çantaya girmeye başlıyor. Bebek çantasında kirli eşyalar ile temizleri ayırmak zorundasınız. Bunun için yanımda küçük poşetler taşıyordum. Kirli ve ıslak kıyafetleri bunlara koyuyor böylece temizlerden ayırıyordum. Bu karmaşanın çözümünü bebek çantasını düzenleyen O.r.e Fermuarlı Bebek Çantası Düzenleyicilerinde  buldum. Bu düzenleyiciler 4 adet fermuarlı keseden oluşuyor. Kirli kıyafetler, temiz kıyafetler, atıştırmalıklar ve ekstra koymak istediğiniz emzik ve benzerleri için olmak üzere üzerlerinde düzenlemeye yardımcı simgelere sahip. Ürün pamuklu olduğu için gayet sağlıklı ve keselerin arka yüzeyleri şeffaf olduğu için içini görme imkânını sunmakta. Fermuarlı oluşu hızlıca açıp kapama olanağı sağlamakta. Kirli ve temiz çamaşırlar için ayrılan keselerin daha büyük olması kıyafetleri rahatlıkla içine yerleştirebilmeyi sağlıyor.

Rahatlıkla yıkanabiliyor oluşu hatta düşük ısıda kurutma makinasında hemen kuruyabilmesi harika. Farklı büyüklükteki çantalara kolayca sığabilecek boyutlara sahip olan bu keseler sayesinde içine koyduğunuz eşyaları topluca aktarma imkânıyla  ( kirliler hariç :) ) çanta değiştirmek çok daha kolay olacaktır. Kısa süreli dışarı çıkışlarda daha küçük bir çantaya geçerken keseleri almanız yeterli olacaktır.O.r.e Fermuarlı Bebek Çantası Düzenleyicilerinin bebek bakım çantalarındaki karmaşaya çok başarılı bir çözüm getirdiğini düşünmekteyim.

İrem Balıkçıoğlu Unvanı: AnneForm Yazarı
Yorumlar