Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Rahat Normal Doğum
Beğen

20 Temmuz 2011'de 2 çizgiyle başladı bizim hikayemiz.

Hiç sorun yaşamadan geçirdiğim bir dokuz aydı hayatımda. İlk üç ay sadece uyuduğum, ikinci üç ay zıpkın gibi olduğum son üç ay ise sadece heyecan duyup günleri saydığım bir dokuz ay.

14 mart günü aileme yemek hazırlığındayken aksam saat sekiz gibi kasılmalarımın 15 dakikada bir düzenli olduğunu fark ettim.Anneme ve kayinvalideme bunu söyler söylemez biri bacağını sallamaya diğeri ise volta atmaya başladılar.Aile fertlerim benden daha heyecanlıydı. Neyse ki eşim de benim gibi oldukça sakindi. Zaman tutmaya başladım ve bu kasılmaların araları saatler ilerledikçe azalmaya başladı. Gece 01:00 sularında 6 dakikada 1 e indi ve doktorumuzu aradık. Kendisi gayet sakin bir şekilde kasılmalar şiddetlenir ve 3 dakikada 1 e inerse hemen tekrar aramamı ve kontrol etmesi gerektiğini söyledi. Sabah 04:00 e kadar 4 dakikada 1e  inmişti ama daha fazla uykusuzluğa dayamayan bedenim kendini uykuya teslim etti. Sabah kalktığımda hiçbir şey hissetmiyordum; ne bir kasilma ne bir sanci.Tekrar doktorumu aradım.Bana hemen gelmemi, o kasılmaların rahmi etkileyebilmiş olacağını söyledi.

Toparlandık ve evden eşimle birlikte çıktık. Doktor kontrollerini yaptiktan sonra rahmin 3 cm açıldığını ve bugün doğurabileceğimi söyledi. Saat 12:00 da hastanede buluşmak üzere ayrıldık. Evden eşyalarımızı ve aile fertlerini aldıktan sonra doğru hastaneye gittik. Kayıt işlemlerinden sonra suni sanci serumunu saat 12.30 da taktılar. Yavaş yavaş başlayan sancılar giderek artmaya başladı. Bu arada ben ara sıra koridorda yürüdüm ama daha çoğunlukla yataktaydım. Saat 16:00 sularında sancılarım iyice çoğalmıştı. Tüm dikkatimi nefes alıp vermeye verdim. Epidural anestezinin yapılmasını bekledim. Saat 17:00 da sancılarım çok şiddetlenmeye başladı ve 17.30 gibi anestezist epidurali yapmak icin geldi. Epidural yapıldıktan sonra mucizevi bir şekilde rahatlamıştım. Kasılmaları hissediyor ama sancıyı çok  şiddetli hissetmiyordum.

Epidural sonrası beni hemen doğumhaneye aldılar saat 17.45 de hazırlanmaya başladım ve doktorum geldi.  Saat 18.00 da doğum başlamıştı ve ben Eren'ime saat 18.10 da  kavuştum. Sadece 10 dakika süren rahat bir doğum oldu. 3.130 gr olarak doğdu bebeğim, nur topu gibi  bir erkek!

Normal doğum yapmanın tüm nimetlerinden yararlandım. Sütüm hemen geldi 1 saat sonra ayaktaydım ve ertesi gün eve çıktığımda bebeğimle ilgili herşeyi yapabiliyordum.

Son olarak; her hamileye normal doğum tavsiye ettiğimi belirtmek isterim ve umarım sizin doğumunuz da benimki kadar rahat ve kolay olur. Şimdiden tebrikler...
 

Deniz Sertoz Kol

Yorumlar