Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Retro Bebekler: Kundak Geri Döndü!
Beğen
Köşe Yazarı

Eskilere dönüş sadece modada olacak değil ya; yaşam tarzımızda da retro etkili hale gelmiş durumda.

Çevremde gördüğüm kadarıyla bir çok anne organik yaşamı benimserken hazır bezlerden kurtulup kendi hazırladıkları bezleri kullanır oldu. Hem çevre için hem de bebekleri için çok iyi olduğunu savunuyorlar. Bu başlı başına farklı bir konu tabi.

Bunun dışında bu retro etkisiyle bizim zamanımızda (azcık yaşım var tabi) olmazsa olmazı kundak yeniden gündemde. Bir dönem tüm bebekler doğumdan sonra aylarca kundaklanırken, sonradan kalça çıkığına eğilim yaratması nedeni ile tıp otoriteleri tarafından yasaklandı.

Oysa günümüzde, özellikle de batı ülkelerinde uygun şekilde kundaklamanın bebek uyku alışkanlıkları için faydalı olduğu vurgulanıyor ve bebeklerin kundaklanması öneriliyor, hatta özel kundak bezleri ve örtüleri pazarlanıyor. Yüzyıllarca kullanılan kundak bir dönem terk edilmeye başlanmıştı.

Doktorları kundağa karşı olmaya iten en önemli etmen özellikle de aşırı sıkı yapılan kundakların gelişimsel kalça çıkığı oranlarını ciddi bir şekilde arttırmasıydı. İkinci bir sakıncası özellikle de kendi kendine dönebilmeye başlayan bir bebeğin kundaklanması, onun kazara yüz üstü pozisyona dönmesi halinde ani bebek ölümünde de bir artışa neden olmasıdır.

Kundak bir yandan yenidoğan bir bebeğin ısı düzenlemesine yardımcı olurken, yanlış uygulandığında da aşırı ısınma dediğimiz hiperetermiye yol açmaktadır. Yine sıkı sarılan bir kundak Akciğerlerin sıkışmasına neden olarak, ciddi solunum yolu enfeksiyonlarına yol açabilmektedir.

Kundak yapmanın yararları ve zararları tamamen nasıl bir kundak yaptığınıza bağlı olarak değişiyor ve doğru şekilde yapılan kundağın yararları zararlarından daha fazla; ancak klasik olarak uygulanan kundağın bebeğinize zarar verebilme ihtimali oldukça yüksek.

Temel olarak ülkemizde uygulanan kundak bebeğin hem üst hem de alt kısmını olabildiğince sarmalar ve vücudu bir araya getirir. Ancak özellikle kalça kemikleri henüz son halini almamış ve bu konuda gelişimi geri kalmış olan bebeklerde maalesef kalça bölgesinin bu derecede sıkı sarılması kalça çıkığı riskini çok yüksek oranda arttırmaktadır.

Kesinlikle eski tip geleneksel kundaklama yapılmamalıdır.

Yeni nesil kundaklama şekilleri sayesinde kundağın kalça bölgesine verdiği zarar egale edilebiliyor ve bebeğin de daha huzurlu, rahat olması sağlanabiliyor. Bebeği sarma konusunda yapılan araştırmaları incelediğimizde sarılan bebeklerin daha uzun uyuduklarını görüyoruz. Bu bebekler daha rahat uykuya geçebiliyorlar. Özellikle çok ufak doğan prematüre bebekler sarıldıklarında daha az strese girmekte ve daha iyi bir sinirsel ve kas gelişimine sahip olmaktadırlar. Ayrıca bebeklerin ellerinin otomatik olarak bazı refleksler nedeniyle sık sık hareket ettiği ve bu hareketlerin onları uyandırdıkları bir gerçek. Genel anlamda sarılarak uyutulan bebeklerin daha rahat uyudukları, uyku sırasında seğirme ve sıçrama hareketlerinin daha az olduğu, sessiz uyku sürelerinin ve REM sürelerinin uzadığı bilimsel olarak ispatlanmıştır. Sarılarak uyutulan bebeklerin uyku sırasında motor aktivitelerin azatlığı, özellikle zamanından önce doğan bebeklerde bunun bir avantaj sağladığı ve sinir-kas gelişimini ilerlettiği söylenmektedir. Yeni doğan bebeklerin sarılarak uyutulması daha iyi motor organizasyon sağlamalarına ve kendi kendilerinin düzenleme kabiliyetlerinin artmasına yardımcı olmaktadır. Ve birçok annenin kâbusu olan Kolik sendromu olup aşırı ağlayan bebekleri sararak uyutma ile masaj yaparak sakinleştirme yöntemi karşılaştırıldığında, sarılarak uyutulan bebeklerde masajla uyutulanlara oranla daha fazla başarı sağlandığı söylenmektedir.

Bebeklerin sarılarak uyutulması, Ani Bebek Ölüm Sendromu (ABÖS ) riskini azaltmaktadır. Ama yukarıda da bahsettiğim gibi kendi kendine dönebilmeye başlayan bir bebeğin kundaklanması, onun kazara yüz üstü pozisyona dönmesi halinde ABÖS’ye neden olabilmektedir. Hareketlenmeye başlamamış bebekler sırtüstü pozisyonunda yattıklarından, ABÖS riski düşüktür. Bebeklerin sarılarak uyutulması, bebeklerde ısı düzenlenmesine yardımcı olur. Ancak, yanlış kumaş seçimi ya da kullanımı, özellikle bebeklerin başlarının da sarılması, ağız ve burnun kapatılması, bebeklerde aşırı ısı artışına ya da soluksuz kalma  yol açabilmektedir.

Sonuç olarak yeni doğan bebeklerin sarılması / sarılarak uyutulması; ABÖS ‘ü önlemesi, bebeklerin sinir - kas gelişimine olumlu katkı sağlaması, daha az fizyolojik sıkıntıya, daha iyi motor organizasyonu, ısı düzenlemesine yardımcı olması, kolik sendromlu bebeklerin sakinleşmesine katkıda bulunması ve diğer sebeplerden dolayı tüm dünyada giderek daha popüler olmaktadır.

Yeni nesil kundaklama şekli bu eski kundaklama tarzının neden olduğu zararlara engel olarak bebeğin çok daha rahat bir şekilde uyumasını sağlıyor. Bebeklerin ağız ve burunları açıkta bırakılmakta, bacaklar rahat hareket edebilecek şekilde kullanılmaktadır. Bilinçsizce yapılan kundaklama ile bebeğinize fayda yerine zarar verebilirsiniz. "Swaddle" kelimesinin Türkçe tercümesi kundak olmakla birlikte,  Amerika’da son yıllarda moda olan bebeği sarma işleminin,  bizim anladığımız manadaki geleneksel kundaktan farklıdır. Swaddle sisteminde eski klasik kundaklama yöntemlerinde olduğu gibi artık kalçaların sarılması önerilmiyor, yarım kundak öneriliyor. Harvey Karp son yıllarda yazdığı kitaplarla popülerleşen Amerikalı çok çok ünlü bir pediatrist. Özellikle kolikli bebeklerin sakinleştirilmesine yönelik geliştirdiği teknikleriyle ünlü olmuştur. “Mahallenin En Mutlu Bebeği” nin yazarı olan bu meşhur adam kesinlikle bu kundak sistemini öneriyor.

Karp’a göre “Bebek, kundaklandığı zaman kollarını hareket ettiremediği için kendisini korkutmuyor. Kendini yine ana rahmindeymiş gibi hissediyor ve “sakinleşme refleksi” tetikleniyor “. Tabi kundaklarken, "Tam saramadım.", "Kundağı acaba doğru şekilde mi yaptım?", "
Yaptım ama uyurken açıldı.",paniklerine de pratik ürünler üreterek cevap veren firmalar bulunmakta.

Bu firmaların arasında benim en başarılı bulduğum marka Woombie. Olağanüstü kolay kundaklama olanağıyla, yeni doğanların ilk aylarında en çok ihtiyaç duyduğu anne karnı hissi ve rahatlığı vermesi için tasarlanmış Woombie’ler ile güvenli ve rahat uyku ortamını sağlayabiliyorsunuz. Beşiğin içinde kontrolsüz battaniye hareketini ortadan kaldırarak, üst açılma derdine son veriyorsunuz. Uluslararası öneme sahip olan PTPA (Parent Tested Parent Approved) ve Moms Best Creative Child Awards ödüllerine de sahip olan Woombie kundakları bugüne kadar yarım milyondan fazla ebeveynin tercihi olmuş.

Kundakların genel özelliklerine bakıldığında öne çıkan özellikleriyle benzer markaları geride bırakmakta diyebiliriz. Kalça hareket özgürlüğünü asla kısıtlamaması. Nefes alan kumaş sayesinde hava sirkülasyonunu sağlayarak, bebeğinizin bunalmasını engellemesi. Kolayca ve etkili bir kundaklama sağlaması. Kundakta mevcut olan konik bel dizaynı gazlı karnına yumuşakça gazını çıkarması için baskı yaparak yardımcı olması. Yumuşak koton kumaşı sayesinde hafif ve nefes alabilir ve her sezon için uygun olması. Kolay kullanımıyla sayesinde (bebeğinizi içine yerleştirin ve fermuarı çekin) Pratik oluşu ve ekstra fermuar koruyucusu düşünülerek bebeğinizin fermuardan zarar görme ihtimalini sıfıra indirmesi. İki taraflı fermuar sistemi sayesinde, bebeğinizin altını kolay ve çabuk değiştirebilmenize olanak sağlaması. Bence diğer ikamelerine göre markayı çok önlere taşıyor. Ayrıca söylemek isterim ki muhteşem renk dizaynları ve bebeğin içinde adeta tırtıl gibi oluşu bile çok çok sevimli bir görüntü veriyor.

İrem Balıkçıoğlu Unvanı: AnneForm Yazarı
Yorumlar