Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Vermeli mi, Vermemeli mi?
Beğen

Doğumdan önce ben: “Ne o öyle ağzında cork cork plastik parça hayatta emzik vermem.” Doğumdan sonra ben: ”Ne rahatlıktır Allahım, iyi ki vermişim.“

Emzik problemi her annenin aklını mutlaka karıştırmıştır.

Emzik, bebeği sakinleştirmek için çok başarılı bir yol. Bebekler çok kuvvetli bir emme refleksiyle doğuyorlar. Hatta henüz anne karnındayken ellerini emmeye başlayanlar bile var. Emzik kullanmak ya da kullanmamak tamamen biz annelerin vereceği bir karar. Fakat karar vermeden önce emzik kullanımının yararlarını ve zararlarını gözden geçirmekte fayda var. Bebeğiniz doymasına rağmen veya onunla oynadığınız halde hala ağlıyorsa, emzik onu sakinleştirmek için işe yarayacaktır. Uzmanların araştırmasına göre, emzik kullanımının diğer bir yararı ise; uyku saatinde emzik kullanan bebeklerde ‘ani bebek ölümü sendromu‘ riskinin azalmasıdır. Araştırmalar, emzik kullanımının bu sendromu tek başına azalttığını göstermiyor; ancak ikisi arasında bir bağ olduğunu ortaya koyuyor.

Aşı, kan alma gibi özel durumlarda emzik, bebeği oyalayan bir araç görevi görebilmektedir. Sakinleşmeye yardımcı olduğundan, uykuya dalmaya da yardımcı olabilmektedir. Uçak yolculuklarındaki basınç değişikliklerinden, bebeğin kulağında oluşabilecek zarar ve acıdan bebeği korumaya yardımcı olabilir ve bu durum benim birçok yolculuğumda çok işe yaradı. Bebek, emme güdüsünü emziğe değil de parmaklarına yönlendirdiği zaman, parmaklarını emme alışkanlığından kurtulmak zor olabilirken, emzikten kurtulmak çok daha kolaydır. Bu konuda doktorumuzun ilk söylediği şey "İlkokulda emzikli kimse göremezsiniz; fakat lisede bile hala parmak emen çocuklar var" olmuştu.

Emziğin yararları gibi zararlarını da göz ardı edemeyiz. Emzik kullanımının, orta kulak enfeksiyonlarını arttırabileceğine, gereğinden uzun süre kullanımında diş yapısında bozulmalara neden olabileceğine ve hatalı kullanıldığında bağımlılık yapabileceğine dikkat edilmelidir. Anneleri en çok tedirgin eden konulardan biri de bebeğin emziğe tutkuyla bağlanması ve bu alışkanlıktan kurtulamamasıdır. Başlangıçta ağzına tutuşturulan basit kauçuk/silikon parçasının ne olduğunu bile anlayamayan bebeğin, kendisini rahatlatan bu nesneye bağlanması çok normal. Çünkü bebeklik döneminde, temel haz kaynağı emmedir. Emziği bir bağımlılığa dönüştüren hatalı davranış, ebeveynlerin aylar geçmesine rağmen bebek her sıkıntı yaşadığında emzik verme eğilimidir.

Sonuç olarak bebekler emme güdüsünü ne kadar çok kullanırsa o kadar çok rahatlar. Özellikle, kısa süreli anne sütü almış bebekler ya da emme dürtüsünü pekiştirmiş ve bu dürtüyle parmağını ya da herhangi bir nesneyi emen bebekler için en iyi alternatif emziktir. Hijyenik olması, kullanışlılığı nedeniyle Bade için emziği tercih ettim. Ben emziği öneren kişilerdenim. Ancak maksimum iki yaşa kadar... İki yaşından sonraki emzik kullanımı, çocuk için ihtiyaçtan çok bağımlılığa dönüşüyor.

Bu kararı verdikten sonra emzik aksesuarları ve pratik kullanım şekillerini araştırmaya başladım. Emzik tutacaklarının çeşitliliği inanılmaz durumda. Hangi birisini alacağımı şaşırıyorum. Ama her zaman işlevsellik ve estetiği bir arada bulmak çok zor oluyor. Bade gibi hayvan meraklısı ve dokunmaktan çok zevk alan bir bebek için bulduğum en iyi ürün Nookums Paci-Plushies Oyuncaklı Emzikler.   Birçok sevimli karaktere sahip olan bu ürünün benim için en güzel özelliği yatağın içinde vb. yerlerde sürekli kaybolan emziği oyuncağı sayesinde rahatlıkla bulabiliyor olmam. Bade'nin dokunarak uyuma içgüdüsüne de inanılmaz destek oldu, uyku arkadaşı yerine geçen bir filimiz var evde :)

Hemen hemen tüm marka emziklere uyan Amerikan markası bu aksesuar kendi ürettikleri emziklere ve daha da güzeli diş kaşıyıcılarına sahip. Emzikle oyuncağın birbirinden kolaylıkla ayrılabiliyor oluşu pratik bir şekilde yıkanabilmesini sağlamakta. Emzik gibi sakinleştirici bir araç, bebeğinizin ağlamasını dindirebilecek ve bebeğinizi oyalayacak sevimli bir peluş oyuncak ile desteklenmiş. Bebeğinizin emzik sayesinde sakinleşmesini ve oyuncağı sayesinde oyalanmasını sağlıyor olması yani tek bir aksesuarla pratik çözümler sunması bu ürünü çok cazip hale getiriyor. Peluş oyuncak sayesinde minik elleriyle emziğini kavrayabiliyor ve ağzından düşürdüğü emziği yatağının ya da pusetinin içinde rahatlıkla bulmasını sağlıyor. Bade'nin bu ürünü kullandığı süre zarfında emziğinin ağzından düşmesinden dolayı ağlamaları daha da azalmıştı. Kendisi filini bulup ucundaki emziği ağzına alabiliyordu. Ucundaki oyuncakların rahatlıkla çıkarılıp takılabiliyor oluşu emzik yere düştüğünde ve ya kirlendiğinde yenisiyle değiştirme rahatlığı sağlıyor. Badenin uyku emziği başucunda durur fakat bazen yatağının içinde unutuluyor. Gün içinde filini emziğiyle yanımıza aldıysak uykuya geçerken hızlıca emzik değişimini yapabiliyorum.

Oluşturulan karakterlerin boyutu ve ağırlığı yeni doğan bebeklere çok uygun. Yumuşacık dokusu ve rahat kavranılıyor oluşu bebeklerin motor gelişimini de desteklediğini düşünmekteyim. Bize bu ürün Bade doğduğunda yurt dışında yaşayan bir arkadaşım tarafından hediye gelmişti ama artık Nookums Paci-Plushies Oyuncaklı Emzikler Türkiye’de de satılıyor.

Kullanıp memnun kaldığım bir ürün olduğu için gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz bir ürün olduğunu söyleyebilirim. Emzik kullandırma kararımdan henüz bir pişmanlık duymadığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Emzik kullanımı, Bade için huzur hissi sağladığına inandığım güvenli bir yöntem. Emziği asla aşırıya kaçmadan, uykuya dalma aşamasında ve ya huzursuz araba yolculuklarında kullanıyorum. Bu yüzden 2 yaşına geldiğinde de rahat rahat bırakabileceğini düşünüyorum. Tabii bebek bakımı sürprizlerle dolu olduğu için neyle karşılaşabilirim tam emin değilim. Ama bu süreçte emzik “İyi ki vermişim “dedirten bir ürün.

 

Yorumlar