Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Yeni Doğan ve Yeni Yürümeye Başlayan Çocukla İlgilenmek
Beğen

Sakin olun, dünyadaki her anne, bir bebekle ancak baş ederken bir ikincisi olduğunda ne yapacağıyla ilgili endişe duyar. Neyse ki genelde ikinci bebeklere bakmak, ilkine bakmaktan daha kolaydır. Bunun sebebi de ebeveyn olarak artık bebek bakımı konusunda daha rahat olmanızdır.

İkinci doğum

Genelde ikinci doğum birinciye göre daha çabuk ve daha kolay olur, buna paralel olarak da daha rahat bir hamilelik geçirirsiniz (öyle umalım), yani doğum yaklaştıkça kendinizi rahat ve tasasız hissedersiniz. Bunların hepsi tabii ki genellemedir; çünkü bazı anneler ikinci doğumun ilkine göre çok daha zor geçtiğini söylerler. Genel olarak bakınca, daha önceden doğum olayını tecrübe ettiğinizden ikincisinde de ne olacağını biliyorsunuzdur.    

Değişim

Aileye daha da hareket getirdiği için, iki çocuk varken bir üçüncüsünün olmasının çok büyük bir değişim olduğunu söylerler ama en büyük değişim ortada hiç çocuk yokken bir anda bir çocuk sahibi olmaktır.; çünkü çocuk sahibi olmadan önce beş dakika yatağa uzanamaya vakit bulamamanın ya da tüm gece uykusuz kalmanın nasıl bir şey olduğunu hayal edemezsiniz. Ebeveynlerin uykusuz kalmayla ilgili hikâyelerini duyarsınız ama bunun sizin de başınıza geleceğine inanmayı reddedersiniz! Başınıza geldiğinde hayatınızın en büyük şokunu yaşarsınız çünkü vücudunuz gerçekten de eziyet çekmektedir. Artık bünyeniz az uykuya alışmıştır, bir kulağınız devamlı bebek ağlamasındadır ve devamlı diken üstende hissedersiniz. Bu alışma evresinde muhtemelen derin bir uyku sırasında bebeğiniz ağlamaya başlar ve kalkıp onu susturur ve uykuya geri dönersiniz.

Ağlamalar

Panik yapmaya vakit yok çünkü yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun banyo vakti gelmiştir ya da onu emzirmeniz gerekiyordur. Yeni doğan bebeğinizi ağlarken biraz daha yalnız bırakmak zorunda kalacaksınız çünkü diğeri her ne istiyorsa onu yapmanız gerekmektedir. Muhtemelen yeni yürümeye başlayan parmağını DVD oynatıcısına sokmuştur ya da kanepeden düşmüştür. Eğer büyük çocuğunuzla ilgilenmeniz gerekiyorsa ve küçük olan beşiğinde ya da bebek hoppalasında güvendeyse, onu ağlarken bırakmaktaa sakınca yok (tabi eğer hasta değilse). Bu ilgilenme sırasından dolayı küçük bebeğinizin ilgiye daha az ihtiyacı olacaktır. İlk bebeğiniz yeni doğduğunda muhtemelen o uyurken başucunda duruyordunuz ve en ufak ağlamasında hemen kucağınıza alıyordunuz. İkinci bir bebeğiniz olduğunda bu artık mümkün değildir çünkü büyük olanla da ilgilenmeniz gerekmektedir, ama neyse ki yeni doğan bebeğiniz daha az ilgi ister ve devamlı yanında olmanızı istemez.      

Panik yapmayın

İlk olarak artık pratikleştiniz. Yukarıda da bahsedildiği üzere, böyle dönemlerde artık tüm günü gecelikle geçiren yeni anne olma bahaneniz yok. Belki büyük bebeğiniz parkta oynamak isteyecek ya da bebek bezi almaya gitmeniz gerekecek. Sizi temin ederim ki bunların hepsiyle başa çıkacaksınız. İşin püf noktası planlı hareket etmekte.

Büyük çocuğunuz küçük olanla ilgilenmesini sağlayın

İşler içinden çıkılmaz bir hal almaya başlarsa, büyük çocuğunuzla kardeşi hakkında konuşmaya başlayın (aceleci davranmayın çünkü o yaştaki çocukların gerçek zaman kavramı yoktur). “Kardeşin seninle arkadaş olacak” ya da “kardeşin senin oyuncaklarınla oynamak istiyor” gibi şeyler söylemeyin, bu tarz şeyler onu içine kapanık bir çocuk yapabilir. Bunların yerine ona kardeşini yıkamanızda ve ona kıyafet seçmenizde size yardımcı olmak ister mi diye sorabilirsiniz. Yeni bebeğiniz için alışverişe gittiğinizde büyük çocuğunuzu da yanınızda götürmeniz faydalı olabilir.
 

Yorumlar