top of page

Bebeklerde Reflünün 6 Belirtisi


  • Yediklerini çıkarma, bebeğinizde reflü olduğunun en yaygın belirtisidir. Çoğu bebek kusar ancak mide içeriği günde birden fazla yemek borusuna geri kaçıyorsa bu kesin bir belirti olabilir. Aynı zamanda burundan mukusla karışık olarak da gelebilir ve eğer reflüsü varsa yedirdikten 2 saat sonra kadar bu durumun gerçekleşme ihtimali olasıdır.

  • Uzun süre devam eden hıçkırık diyafram spazmının belirtisidir. Eğer diyafram aniden kasılırsa ve bebeğinizde o anda hava yutarsa bu hıçkırığa neden olur. Reflüsü olan bebekler, normal bebeklere göre daha fazla hıçkırır.

  • Mide asidinin yemek borusuna veya gırtlağa kaçması sonucu kronik bir hassasiyet oluşabilir. Bu durumda yemek borusunda tahriş veya yanmaya sebep olabilir. Göğüste ve gırtlakta ağrı olması muhtemeldir.

  • Reflüsü olan bebeklerde sırt üstü yatmak, belli bir rahatsızlığa neden olabilir. Yüz üstü yattıklarında daha rahat ederler. Bunun sebebi bir bebek sırt üstü yattığında,  mide içeriğinin ve mide asidinin yemek borusuna doğru daha kolay kaçmasıdır.

  • Reflünün uyku bozukluğuna sebebiyet verip vermediği en sık sorulan sorudur. Her ne kadar buna sebep olabilecek birçok neden olsa da, reflünün de buna sebep olduğu düşünülebilir.

  • Kronik öksürük ve tıkanıklık reflünün göz ardı edilen belirtileridir. Bebek Reflüsü için soğuk algınlığı ya da alerji tanısı konulabilmektedir. Böyle durumlarda uygulanan tedavi mevcut hastalığı daha da kötüleştirebilir.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page