top of page

Bebeklikte Mastürbasyon


Bebeklikte cinsellik ve mastürbasyon, bazı ebeveynlerin kaygı ile karşıladıkları bir durum olarak karşımıza çıkabilir. Çocuklarında bulunan bir bozukluğun işareti olarak yorumlanan bu cinsel içerikli davranışlar, aslında birçok çocuğun ortak davranışıdır ve gelişimsel olarak normal değerlendirilir. Mayo Sağlık Okulu’ndan Dr. William N. Freidrich ve çalışma arkadaşlarının yaptığı “Normative Sexual Behavior in Children” ve İsveç Üniversitesi’nden Ingbeth Larsson ve Carl Göran Svedin’in yaptığı  “Sexual Experiences in Childhood: Young Adults' recollection” gibi araştırmalar, ebeveynleri rahatlatacak birçok veri ortaya koymuştur. Aşağıda sıralanan bu verilere göz atmakta fayda var:


• Erkek bebeklerin ilk ereksiyonu ve kız bebeklerin ilk vajinal kayganlaşması, doğumlarını takip eden ilk 24 saat içerisinde olmaktadır. • 5 aylık erkek bebeklerin günde 5 ile 40 kez ereksiyon olduğu gözlemlenmiştir. • Mastürbasyon ile ilişkilendirilebilecek ilk ritmik hareketler 2-3 yaşları arasında beklenir. • 3-4 yaşlarındaki bir çocuk cinsel organ uyarılmasının zevk veren bir eylem olduğunun farkına varır. • Annelerin gözlemlerine dayanan araştırmalara göre, anneler 2-10 yaş arası erkek çocuklarında mastürbasyon yapma oranını yüzde 30, aynı yaş aralığındaki kız çocuklarında ise yüzde 21 olarak belirtmiştir. • Çocuk cinselliği konusunda yapılan araştırmalar göstermiştir ki; mastürbasyon genellikle çocuk için zararsız ve ileriki zamanlarda olumsuz sonuçlar doğurmayan bir eylemdir. • Diğer bir taraftan, çocuğun mastürbasyon yüzünden cezalandırılması, çocuğun yetişkinlik döneminde cinsel konularda kendini daha az rahat hissetmesine sebep olabilmektedir.


Referanslar: Human sexuality / Roger R. Hock. Sexual experiences in childhood: Young adults' recollections / Ingbeth Larsson and Carl Göran Svedin Normative sexual behavior in childhood / William N. Friedrich, PhD, Jennifer Fisher, PhD, Daniel Broughton, MD, Margaret Houston, MD, Constance R. Shafran, Phd

40 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page