top of page

Diş Çıkarma Dönemi İçin Rahatlatıcı Öneriler


Diş çıkarma döneminde neler yapılmalı ?


Çiğneyecek bir şeyler vermek: Burada besin değerinden çok diş etlerindeki basıncı rahatlatmak amaçlanmaktadır. Bu nedenle de çiğnenen şey soğuk olursa yararı artar. Dondurulmuş çörek, soğuk bir muz, veya havuç, bir tülbente sarılmış buz parçası, lastik bir diş halkası. Bebeğinize çiğnemesi için ne verirseniz verin mutlaka yanında bulunun ve oturur pozisyonda olmasını sağlayın.


Dişlerini kaşıyabileceği şeyler: Bazı bebekler başlangıçtaki acı nedeniyle itiraz edebilir; fakat bir süre sonra acı yerini rahatlamaya bırakır.


Soğuk içecekler: Bebeğinize bir biberon soğuk su verin. Biberonu reddederse bardakla vermeye çalışın. Bu sayede bebeğinizin su ihtiyacını da karşılamış olur ve ishal veya artmış salyayla kaybettiği sıvıyı yerine koyarsınız.


Soğuk yiyecekler: Buzdolabında soğutulmuş şeftali püresi, elma püresi, yoğurt, bebeğinize oda ısısındaki yiyeceklerden daha çekici gelebilir.


Ağrıyı kesiciler: Başka hiçbir şey işe yaramazsa parasetamol işinizi kolaylaştıracaktır. Doz ayarlaması için doktorunuza danışın.

Doktorunuz önermediği sürece bebeğinizin diş etlerine başka bir şey sürmeyin. Bunun içine alkollü içecekler de dahildir.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page