top of page

Hamileliğin Tuhaf Etkileri

Hamilelik yaşanabilecek en güzel deneyim olsa da bazı yan etkileri rahatsız edici olabilir:


- Beyaz ya da sarı vajinal akıntınız olabilir. Hamilelik süresince sürekli olarak devam edebilir. Kaşınırsa ya da yanarsa, bir doktora görünmeniz iyi olur. Bu durum değişen hormon seviyesinden kaynaklanır. Bununla başa çıkmanın yolu günlük ped ve temizlik mendili kullanmaktır. Yine de doktorunuza sorarak, rahatsızlık verebilecek ürünler kullanmaktan kaçınmış olursunuz.


- Daha fazla su içmeniz gerekeceğinden, gülmek gibi günlük aktiviteler sırasında ufak tefek altınıza kaçırma durumları yaşayabilirsiniz. Bu durumu engellemek için normalden daha sık tuvalete gidin. Aynı zamanda küçük pedler kullanabilir ve yanınızda fazladan iç çamaşırı bulundurabilirsiniz.

Başka bir çözüm de Kegel egzersizleri ile pelvik taban kasınızı güçlendirmektir. 


- Soğuk algınlığı hissi de karşı karşıya kalabileceğiniz başka bir belirti. Artan hormonlar ve kan üretimi burun mukozasının şişmesine ve kanamasına neden olur. Hasta olmasanız da, belirtiler varsa, saline burun damlası (tuzlu su) kullanabilirsiniz. Eğer kanamanız varsa, burun kemiğinizin üstüne buz da koyabilirsiniz. Kanama durmazsa, kalıcı bir çözüm için doktorunuzu aramalısınız.


- Metabolizmanız ve kan pompalamanız hızlandıkça, vücut ısınız da artar. Bunun doğal bir sonucu olarak da terleme oluşur. Kol altlarınız, bacaklarınız, yüzünüz ve boynunuz terler. Sentetik kumaşlardan kaçının, pudra ve ter önleyici deodorant kullanmaya çalışın.


- Kanayan diş eti de hamilelik sırasında yaşayabileceğiniz bir diğer tuhaf belirtidir. Genellikle bu zararsızdır ve tükürük fazlasından kaynaklanır. Yumuşak fırçalar kullanmaya çalışın.


- Annenin cildinde bazı tuhaf, koyu renk çizgiler ve lekeler oluşabilir. Bunlar ekstra melaninden kaynaklanır. Endişelenmeyin, bu izleri makyajla kolayca kapatırsınız; ancak ultraviyole ışınlarından mümkün olduğunca uzak durun.


- Bacaklarda büyümüş, koyulaşmış damarlar, hamile bayanlarda sıklıkla görülür. Rahimden gelen baskı, bu yol haritası görüntüsüne neden olur. Bacaklarınızı kaldırıp bir yere dayamanız iyi gelir.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

13. Hafta

Comments


bottom of page