top of page

11 ve 12. Hafta


11. haftada bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için kilo almak gerekir. Tüm hamilelik boyunca 12 ila 18 arası kilo almak doğaldır, ayrıca doktorunuza da kilo durumunuzla ilgili danışabilirsiniz. İlk üç aylık dönemin son haftasında, 12. haftada, yüksek kan basıncının sebep olduğu baş ağrıları görülebilir. Yavaş hareket etmek gerekir. Ayrıca ciltte, koyu çizgiler ve lekeler görülebilir. Bu lekeler makyaj malzemeleriyle kolaylıkla kapatılabilir.   


İlk üç aylık dönemin bu iki haftası boyunca, bebek ve plasentanın sebep olduğu hormon üretimi artışı görülür. Bu fazladan hormonlar mide bulantısı ve kusmaya sebep olabilir. Kan üretimi arttıkça annenin kalbi de daha hızlı kan pompalamaya başlar ve bu da dolaşım sisteminde bir hızlanmaya sebep olur. Bulanık görme ve göğüslerde ağırlık hissi olabilir.  


Bebeğiniz:

Tebrikler, bebeğiniz şimdi sistemdeki tüm organlarını tamamlamış bir fetüs.  Bu bebeğinizin hızla kilo alacağı bir dönem ve hamileliğin 20.haftasına kadar bebeğiniz şimdiki boyunun üç katına ulaşacaktır. Bu büyüme gelişen kan damarlarıyla desteklenecektir. Kulakları yukarıya doğru çıkmaya başlar.

Bebek neredeyse 5,5 cm civarındadır şimdi. Bebek neredeyse mürdüm eriği kadardır.  Kulakları doğal pozisyonuna yerleşmektedir. Gözleri de gelişmektedir. Bebeğin organları gelişme dönemini tamamlamaktadır.


Bebeğin yüzü 12. haftada daha da belirgin bir hal alır, burnu ve çenesi daha belirginleşir.  Bebeğin kalp atışları biraz hızlanabilir.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

13. Hafta

Comments


bottom of page