top of page

Bebeğinizi Uyutabilmek için İpuçları

Güncelleme tarihi: 14 Tem 2020


Bebeğinizi Uyutabilmek için İpuçları

Bazen çocuğunuzu uyutmaya çalışmak zor bir iş olabilir. Aşağıdaki tavsiyeler sayesinde bu uyutma süreçlerini kolaylaştırabilirsiniz:


- Göz temasında bulunmayın: Bebeklerin duyuları çok hassas olduğundan, kolaylıkla heyecanlanabilirler. Onu uyutmaya çalışırken kurduğunuz bir göz teması ile bazen bütün uykusunu açabilirsiniz.


- Uyuturken emzirin: Bebeğinizin uyumamasının bir sebebi de açlık olabilir. Uyanmasını beklemek yerine uykuya dalarken de onu doyurabilirsiniz.


- Banyo zamanı: Suyun insanı sakinleştirdiği bir gerçektir. Bebeğinizi ılık bir duşla yıkayarak onun gevşemesini ve daha kolay uyumasını sağlayabilirsiniz.


- Bebeğin uyuyacağı zeminde hayvan resmi gibi dikkatini dağıtabilecek şeylerin olmamasına dikkat edin. Bebeğinizin tek ihtiyacı olan şey temiz bir örtüdür.


- Rahatlatıcı hoş kokular kullanın: Rahatlık veren bir krem ya da kokusuz çamaşır deterjanı kullanarak daha rahat etmesini sağlayabilirsiniz.


- Onu güvende hissettirin: Uyuduktan sonra onu yatağa koyarken ellerinizi nazikçe onun kollarına, midesine ve kafasına koyun. Bu şefkatli hareketler onun kendini güvende hissetmesine ve huzurlu bir şekilde uyumasına yardımcı olacaktır.


- Uyku vakitlerini belirleyin: Eğer bir bebek aşırı derecede yorgunsa uyuması neredeyse imkansızdır. Bebeğinizin uyku vakitlerini belirleyin ve o vakitleri geçirmeyin. Bir uyku düzeni yaparak onu daha kolay uyutabilirsiniz.


- Sıcaklığı doğru derecede tutun: Odanın sıcaklığı bebeğinize göre ayarlanmış olsun.


- Işıkları kapatın: Bebeğiniz uyuyacağı zaman odasının karanlık olmasına dikkat edin. Böyle yaparak onun uyku vaktinin gelmiş olduğunu anlamasını sağlayabilirsiniz.


- Aralarda kestirmesine izin verin: Bu kısa süreli dinlenmeler sayesinde bebeğiniz enerji toplar. Ancak kısa süreli uyuması geceyi uykusuz geçirmesine sebep olmaz.


- Altını kontrol edin: Uykuya yatırmadan önce altını kontrol edin; ancak altı ıslakken uyuya kaldıysa da uyandırmayın. Muhtemelen 3 saate kadar kendiliğinden uyanacaktır. Önemli olan bebeğinizin cildini tahriş etmeyecek olan ve uykusu boyunca onun kuru kalmasını sağlayacak doğru bezi tercih etmektir. 


0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page