top of page

Hamilelik Psikolojisi: Fiziksel Değişiklikler


Hamileliğin ilk aylarından itibaren anne adayının vücudu görünür ve görünür olmayan birçok değişiklik göstermektedir. İlk zamanda anne adayının hamileliği gözle görünür olmasa da, değişen hormonlar anneyi ilk aydan itibaren etkilemeye başlayabilir. Zamanla göğüslerin ve karnın büyümesi bu süreci takip eder. Bu süreç birçok heyecanı içinde barındırsa da, anne adayının beden algısı ve fiziksel aktiviteler ile ilgili çeşitli sıkıntılara düşmesi zaman zaman gözlemlenebilecek bir durumdur.


Özellikle son yüzyılda zayıflıkla ilgili gelişen beden algısı ve yazılı-görsel medyanın bu beden algısını zaman zaman yanlış anlaşılabilecek şekillerde destekleyebilmesi anne adaylarının alınan kilolar ile ilgili kaygılanmasına sebep olabilir. Diğer bir taraftan vücuttaki değişiklikler dolaylı olarak aktivitelerdeki değişiklikler anlamına da gelebilir ve değişen aktivitelere uyum sağlamak her zaman istendiği kadar kolay olamayabilir.


• Anne adaylarının alınan kiloları “şişmanlamak” şeklinde değerlendirmek yerine “çocuğunun büyümesinin doğal sonuçları” olarak değerlendirmeleri beden algıları ve öz saygıları için faydalı olabilir. Beden algıları ile ilgili kaygıları yüksek olan anne adaylarının hamileliği daha zorlu ve yıpratıcı bir süreç olarak algıladıkları birçok araştırmanın ortak sonucu olarak karşımıza çıktığından, hamilelerin bu süreçteki değişikliklere hazırlıklı olmalarının daha olumlu bir hamilelik süreci için kritik bir rol oynadığını dikkate almakta fayda var. Alınan kilolar normal sınırlar dışında (çok az ya da çok fazla) olması durumunda ise doktora başvurulması anne ve bebeğin sağlığı için faydalı olabilecek bir davranıştır.


• Özellikle hamileliğin sonlarına doğru anne adaylarının aktivitelerinde belirgin değişiklikler gerekebilir. Fiziksel değişimler anne adayının bazı aktivitelerden feragat etmesini gerektirebilmesi bazı anne adaylarını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durum depresyon ya da kaygı bozukluklarına yol açabilir.


Ancak fiziksel aktiviteler vücutta birçok sinir taşıyıcı aktivitesinin istenen seviyelerde olmasına katkı sağladığından, istenmeyen duygu durumdan kurtulmak ya da korunmak için egzersizler iyi bir yöntem olarak değerlendirilebilir. Hamilelik süresinde bir profesyonel kontrolünde gerçekleştirilecek birçok fiziksel aktivite vardır ve bu aktiviteler vücüdunuzun değişikliklerinden olumsuz yönden etkilenmemenize yardımcı olabilir.


Bu süreçte bedenlerindeki değişiklikler ile barışık, fiziksel aktivitelerini düzenlemeyi başaran anne adaylarının, hamileliğin getirdiği fiziksel ve ruhsal zorluklarla başa çıkma konusundaki becerilerinin daha üst düzeyde olması beklenebilir.


Referanslar: Your Pregnancy Bible / Anne Deans Exercise Treatment for Depression Efficacy and Dose Response / Andrea L. Dunn, Madhukar H. Triverdi,  James B. Kampert, Camillia G. Clark, Heather O. Chambliss

Body Image and Pregnancy / Tanya L. Robertson-Frey

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

13. Hafta

コメント


bottom of page