top of page

Hamilelik Sonrası Cinsel İlişki

Güncelleme tarihi: 18 Ağu 2020


 Hamilelik Sonrası Cinsel İlişki


9 ay süren heyecan verici hamilelikleri boyunca, kadınlar genelde zamanlarını doğumdan sonra neler olacağını düşünerek geçirirler. Tabii ki beklenmeyen durumlar ortaya çıkabilir fakat siz yine de yeni bir hayata başlamaya çalışırken bu durumlar karşısında neler yapabileceğiniz ile ilgili bazı fikirler üretiyorsanız, her şey sizin için daha kolay olacaktır.  


Doğumdan sonra da, eşinizle olan ilişkinizde hamileliğinizden önceki dönemlerdeki cinsel hayatınıza adım adım dönmek çok önemlidir. Bu tüm ailenin duygusal anlamda rahat olması için gereklidir, çünkü cinsel hayatınızın önemli bir parçasıdır. Çoğu kadın doğumdan sonra cinsel ilişkinin nasıl olacağı ile ilgili endişe duyar. Muhtemelen daha farklı olacaktır; ancak unutmayın ki farklı demek bazen daha iyi anlamına da gelebilir. Böyle bir döneme başlayacağınız zaman aşağıdaki hususlara dikkat edebilirsiniz;


- Zihinsel ve fiziksel olarak doğru zamanın gelmesini bekleyin. Hazır olmak çok önemlidir; çünkü aksi takdirde ilişkiniz zarar görebilir.


- Eğer bebeğiniz doğduktan bir ay sonra yeniden hamile kalmak istemiyorsanız, doğum kontrole önem vermek son derece önemlidir.


- Eşinizle baş başa vakit geçirin. Bir kadın, bir sevgili olarak bir süreliğine anne kimliğinizi kenara bırakın. Eğer cinsel ilişkiyle ilgili endişeleriniz varsa, eşinizle konuşun. İlişkide açık olmak daha sağlıklı bir cinsel yaşam anlamına gelir.


- İlk zamanlarınızı hatırlayın ve doğal olun. Cinsel ilişkiyi sadece geceleri uyku vakti geldiğinde yapılacak bir şey olarak düşünmek her ikinizi de sıkacaktır. Gündüzleri de eğer bebeğinizden vakit bulabilirseniz, cinsel ilişki için kendinizi hazırlayabilir ve birlikte olabilirsiniz.


- Son olarak, en önemli konu ‘hayır’ diyebilmek ve kendinizi zorlanmış hissetmemektir.


0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page