top of page

Hamilelik Sonrası Form

Güncelleme tarihi: 13 Tem 2020Normal kiloda hamile kalan kadınların, gebelik sürecinde 9-12 kilo almaları da normal kabul edilir, ancak doğum sonrasında bu kiloları vermek gerekir.

Aşağıdaki noktalara dikkat edebilirsiniz;

Bebeğinizi emzirin!

Hamileliğinizde aldığınız kiloları vermenin en doğal yolu emzirmektir. Hamilelik boyunca vücut, doğumdan sonra bebeğinizi emzirebilmeniz için yağ depolar. Sonuç olarak, bebeğinizi her emzirdiğinizde 300 ila 700 arası kalori yakarsınız.


Cefa çekmeden sefa sürülmez!

Hepimizin bildiği gibi, konu kilo vermek olunca egzersiz kaçınılmazdır. 7 gün 24 saat bebeğinize bakarken egzersiz yapacak vakit bulmak çok zormuş gibi gözükür. Artık bahaneleri bir kenara bırakın! Doğumdan yaklaşık  8 hafta sonra, kendi egzersiz programınızı oluşturmalısınız. Bebeğinizi de alarak yürüyüşe çıkabilirsiniz. Hem yürüyüş hem de güneş ışığı sayesinde, metabolizmanız daha hızlı çalışmaya başlayacaktır. Güneş ışığının adeta bir hediyesi olan D Vitamini, metabolizmanızın hızlanmasında önemli bir rol oynar.


Sağlıklı beslenin!

Diğer bir önemli nokta da sağlıklı beslenmektir. Hamilelikten sonra anne, sadece bebeğin ve kendisinin ihtiyacı olan şeyleri yemelidir. Bundan azı sağlıksız, fazlası ise gereksiz olacaktır. İdeal bir beslenmede yapay katkı maddeli yiyeceklerin yeri yoktur ve sadece hem bebeğin hem de annenin ihtiyacı olan yiyeceklerden oluşmalıdır.  Doğumdan sonra uygulanacak olan sağlıklı beslenme programında, protein bakımından zengin yiyecekler tercih edilmelidir. Et, tavuk, balık, yumurta ve baklagiller bu kategoridedir.    Vitamin kaynağı olduklarından meyveler ve sebzeler çok önemlidir. Özellikle de herhangi bir işlem görmeden yeniliyorsa. Folik asit düzeyi hem doğumdan önce hem de doğumdan sonra önemini korumaya devam eder. Yeşil sebzeler, ceviz, kabuklu yemişler, badem, fıstık ve taze sıkılmış portakal suyu tüketerek folik asit ihtiyacınızı giderebilirsiniz.


1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page